Home Rozhovory 10 otázek pro Far’n’Hate

10 otázek pro Far’n’Hate

1
10 otázek pro Far’n’Hate

Španělská metalová kapela Far´n Hate v poslední době strhává celou Evropu, proto jsme se rozhodli zeptat se kluků na 10 otázek:

6

BMM – Můžete nám přesněji popsat, ze které části Španělska pocházíte? Jak vypadá tamní hudební scéna?

FNH: Pocházíme z města Costa Brava, což je součást Katalánie na východním pobřeží země. Costa Brava by se dalo volně přeložit jako „divoké pobřeží“, což odkazuje na zdejší drsnou krajinu okolí Středozemního moře. V současné době se hudební scéna poměrně zvedá, vždycky jsme tak trochu o krok pozadu a to se týká i hudby. Dalo by se říct, že Španělsko je z hlediska tvrdé hudby hodně tradiční země, ale až před dvěma nebo třemi lety se tu začaly objevovat metalové kapely, které jsou schopny držet krok se současnou světovou metalovou scénou a žánry – od metalcoru až po post-cokoliv. Řekl bych, že teď na tom jsme poměrně dobře.

5BMM – Co vlastně přesně myslíte slovní hříčku v názvu Far’n’Hate?

FNH: Většina kapel na světě to má tak, že začnou dělat muziku a když se pak blíží čas jejich prvního koncertu, řeknou si a sakra, chtělo by to asi nějaký název. Prvních 100 pokusů je na houby, přichází samé klišé nápady nebo nedávají žádný smysl a někomu z kapely se to nelíbí. Tak je to až do té doby, než se konečně všichni shodnou na jednom názvu. V našem případě to právě bylo slovo fahrenheit, možná asi proto, že v naší zkušebně bylo často zatracené horko. Všichni jsme byli nadšení z názvu, který v sobě skrývá vícero významů, takže přišla myšlenka zapsat si název stylem Far’n´Hate. Pro nás všechny je to naprosto geniální vyjádření toho, co chceme říct. Je to něco jako když odpustíš, ale nezapomeneš a zůstává to v tobě pokaždé, když si na tu věc vzpomeneš. Doufám, že rozumíš, co jsem tím chtěl říct.

fnh-bandzone

1

BMM – Zdáte se být jako pěkně veselá banda chlapíků jak na pódiu, tak mimo něj. Už jste někdy vaše fanoušky na živém koncertu překvapili vybočením ze stereotypního vystupování?

FNH: Už mnohokrát. Jsme takoví, jací jsme a podle toho se chováme. Podle nás by neměla vážnost a zloba mít s metalem něco společného, jde přece o to si tu hudbu užít. Pochopitelně respektujeme všechny metalové muzikanty, kteří tvoří jinak a rovněž podle sebe svým stylem. Jsme prostě jen normální týpci, které hrozně baví legrace a rádi ji předvádějí na svých show. Na tomto světě pro nás asi neexistuje nic lepšího, než být na pódiu!

7BMM – Mohl bych tvrdit, že vaše tvorba popřípadě celá skupina skrývá vůči lidem i nějaké poselství?

FNH: Neřekl bych. I když je pravda, že některé naše texty mluví o ničení planety lidmi a jsou kritické na podstatu lidskosti jako takové. Proto je taky album nazváno – „Ze smrti vzejde život“ – což znamená, že pokud přijde den, kdy lidé opravdu zničí planetu Zemi, možná to bude možnost, jak vznikne planeta, na které by byl mír a tím asi žádní lidé (smích). Některé texty jsou zase osobnějšího rázu a vyjadřují pocity, se kterými se řada dalších lidí může ztotožnit…

BMM – Můžeš nám v krátkosti říct něco o vašem novém projektu?

FNH: Samozřejmě. Bude to EP. Právě dokončujeme proces psaní nových songů. Budou opravdu hodně osobní. S novými písněmi jsme velmi spokojeni, hlavně co se zvuku týče. Brzy je představíme, takže na ně buďte připraveni!

2BMM – Na tuhle otázku se musím vždy zeptat: Jaký je váš TOP 5 seznam oblíbených kapel?

FNH: Všichni máme dost rozdílný hudební vkus, ale milujeme metal a téměř všechny jeho žánrové pod-kategorie. Je opravdu těžké vyjmenovat pouze jednu kapelu, ale ty jsi požádal o 5 oblíbených kapel, takže každý člen vyjmenuje svého největšího favorita: Andrew (kytara): SLIPKNOT, Jona (bicí): TEXTURES, Joan (kytara): TOOL, Johnny (baskytara): AVENGED SEVENFOLD a Marc (zpěv): KILLSWITCH ENGAGE.

3BMM – Už jste hráli v mnoha zemích, dokonce se chystáte vydat do Spojených států. Všímáte si kulturních rozdílů mezi jednotlivými městy či státy? Kde je vaše nejoblíbenější místo na hraní a do kterého města, kde jste ještě nehráli, se určitě chcete jednou podívat?

FNH: V každé zemi lze nalézt spoustu kulturních rozdílů. Jak už jsem říkal, tady je spousta věcí docela v prdeli (úsměv), proto milujeme hraní v jiných zemích, poznávání nových lidí. Je fajn dívat se, jak na nás reagují (na naše koncerty), jak s námi zachází. Bohužel jsme došli ke zjištění, že v cizích zemích se k nám pořadatelé a fanoušci chovají lépe, než u nás. To je docela smutné zjištění. Metal obecně ve Španělsku není příliš populární, proto i my jsme více ceněni mimo území naší země. Pokud bych měl vybrat ve Španělsku nejlepší místo na hraní, miluji Valencii. Máme to tam rádi, protože fanoušci v tomto městě jsou úžasní. Jsme rádi za každý domácí koncert, protože tady v okolí je scéna dost skvělá, v posledních dvou letech se hodně rozrostla. Je tady spousta dětí majících rádi most (smích). Také hodně rádi hrajeme v sousedním Portugalsku. Náš první koncert tam? Brutální dav a bláznivý moshpit! Naším snem vždy bylo zahrát si na amerických festivalech. Také Německo, Velká Británie a Švédsko jsou země, ve kterých umíráme touhou zahrát si, což se nám brzy splní. Rovněž do Paříže bychom se chtěli brzy podívat. Nicméně jsme rádi za pozvánku na hraní do jakéhokoliv města, státu.

4BMM – Hráli jste také na několika velkých festivalech. Máte nějaký oblíbený festival, na který se rádi vracíte? Případně na kterém byste si určitě někdy chtěli zahrát?

FNH: Nejlepší festival, na kterém jsme hráli, byl Gothoom Open Air 2012 na Slovensku. Nejen super festival, ale také nejlepší zážitek našeho kapelního života! Měli jsme tu čest sdílet pódium s BEHEMOTH, SKYFORGER, SEPTIC FLESH, DOOMAS… Byli jsme především fascinováni umístěním festivalu. Kolem hory, pódium kousek vedle jezera – to byl ráj! Pořadatelé velmi profesionální, organizace vynikající, fotografové taky profesionální a publikum úplně nejlepší! Také BN fest v Barceloně byl fantastický. Hráli jsme na něm v červenci s TEXAS, jednou z našich nejoblíbenějších kapel. Existuje spousta festivalů, na kterých bychom si rádi zahráli. V Evropě třeba belgický Graspop, Hellfest ve Francii, With Full Force v Německu, Download fest v Anglii… Sníme také o tom zahrát si jednou v Americe na Mayhem Festu, California Metal Festu, Uproar Festu… Soundwave fest v Austrálii musí být také úžasný. Seznam je příliš dlouhý (smích).

BMM – Když kapela hraje na turné koncerty hodinu, dvě a potom musí vedle sebe žít dalších 22 hodin, nelezete si na nervy? Má někdo z vás nějaké otravné zvyky?

FNH: Jsme jako rodina, nemáme mezi sebou problémy nebo hádky. Někdy jsme nervózní, když třeba jedeme na nějaké místo později a nemáme časovou rezervu, ale nic osobního. Nikdo z nás nemá otravné zvyky, pouze strašně prdíme z dietní stravy (smích).

BMM – Ještě jednou díky za všechno, co děláte. Jak vypadá z vašeho pohledu prozatím rok 2013?

FNH: Díky za váš čas na rozhovor a za milá slova. Rok 2013 zatím vypadá velmi dobře. Nové album, hodně cestování po celé Evropě i Španělsku a díky FOCOTTheory Agency se nám snad splní část našich snů a v létě se vydáme na turné po Americe.

Kapelu Far’n’Hate najdete i na internetu:

Bandzone.cz Facebook.com Twitter.com Bandcamp.com

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=Loy3ofUqI0g[/pro-player]

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=g6otY6liGrI[/pro-player]

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=tw1CzWw6hkQ[/pro-player]

Rozhovor převzat s laskavým svolením z amerického časopisu Breaking Music Magazine (originál)