Home Reporty 26.1.2013 – 13 let časopisu Pařát & historicky poslední koncert Dissolving Of Prodigy

26.1.2013 – 13 let časopisu Pařát & historicky poslední koncert Dissolving Of Prodigy

0
26.1.2013 – 13 let časopisu Pařát & historicky poslední koncert Dissolving Of Prodigy

IMG_2513.0002Zdravím vás po delší odmlce. Tentokrát jsem se rozhodl  že se zajdu pobavit na oslavu narozenin časopisu Pařát, který slaví  13 let. A zároveň s touto oslavou byl spojen i odchod do hudebního důchodu ostravské legendy jménem DISSOLVING OF PRODIGY. Tato dvojitá oslava se konala 26.1. v klubu Barrák  v Ostravě, na domácí půdě odcházejících DOP. Na této akci bylo pozváno několik dalších více či méně hudebně spřízněných kapel jako DeadKillers, Galadriel, Assessor,  Gallileous a Praselizer.

Večírek na rozloučenou začínal  v půl sedmé a otevírali ho Východočeši Deadkillers. Tihle mladí kluci mají věkový průměr necelých 18 let a řežou si svůj styl, něco mezi deathem, blackem a trashem. Zpěvák  je nejmladší a říká si Mefistoteles Satanas a řve do mikrofonu  česky, má image blackového zpěváka i s obráceným křížem na čele. Tato ďábelská smečka hrála asi půl hodinky a lidi se celkem bavili na to že to byla první kapelka. Za sebe musím říct, že i když to není zrovna můj rank tak se mi líbili, a lidičkám pod podiem taky.

IMG_2476.0002Druzí na scénu nastupují slovenští temní Galadriel. Tato Dark metalová formace z Bratislavy existuje od roku 1995 a má za sebou celkem dost úspěchům nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Kapela střídá chraplák s ženským zpěvem.  Na začátku setu se bubeník trochu uklepl a trošku to zkazil a vůbec se mu to nelíbilo, dle jeho slov „že prý je zlý(špatný)“ . Ale jejich set jede dál a mi se líbí čím dál víc a pod podiem se to začíná hýbat. Dneska večer nás přijeli představit hlavně jejich nové album  “The 7th Queen Enthroned”, ale hrají i starší věci. Začínali hrát s menším zpožděním, ale s tím se na takových akcích počítá  a končili s ještě větším zpožděním. Stálo to však za to. Těším se, až vás zase někdy uvidím.

IMG_2756.0002Třetí jdou na podium Dissolving of Prodigy ve složení z roku 1997, což je datum vzniku jejich legendárního alba Time Ruis Also Beauty, které bylo znovu vydáno  ve vinylové podobě a pokřtěno. Nezapomněli ani na starší Lamentations Of Innocents , celý  jejich set nesl v duchu jejich pomalých temp za doprovodu houslí a flétny,pro ty co tam byli a nepamatují si je z té doby to byl neskutečný zážitek. Fusatý sice tvrdil že se to všichni naučili a kazil to jenom on, ovšem při té příležitosti se chyby omlouvají. Ponurá atmosféra koncertu musela být cítit , až někde na Bazalech, které jsou coby kamenem dohodil. Nikdo z kapely si zřejmě nemyslel že budou mít takový úspěch a byli z toho dost dojatí.Díky za starou sestavu.

IMG_2675.0002Čtvrtí  na řadu přicházejí thrashoví harcovníci Assessor, na které jsem byl hodně zvědavý, protože v Ostravě hráli poprvé a já je taky vlastně viděl poprvé. Ti Pražáci (úsměv) to rozjeli ve velkém stylu skladbou z druhé desky Štvanice a tlačili to do nás plnou parou. Asi u páté skladby přišla na řadu konečně první deska (zapomněl jsem doma kvůli podpisům). Byla to stejnojmenná skladba Invaze a já se dostával o velkou řádku let zpět, ale jedem dál a Assessor to do nás pere dál. Ještě pár věcí z první desky a pak na střídačku druhá, první, druhá. Tak teď jsem se bavil opravdu hodně, akorát mohli hrát  víc z první desky. A ještě jednu věc bych jim vytknul a to ta engliš slovíčka jako olraájt, fenks a podobně mezi songy, jsme přece v Ostravě. Už je mám v oblíbených na netu a hledám jejich koncert v okolí, kde budou mít víc prostoru. A jejich vsuvka „že kdysi jim na nějaké akci dělali předskokany sami velcí KABÁT’ asi pobavila hodně přítomných.

IMG_2808.0002Pátí jdou na řadu s už hodinovým zpožděním  polští Gallileous, tato spřátelená Doomová smečka z města kousek od hranic s náma to šinula hodně pomalým a hutným tempem, prostě na stejné lince s DOP. Přivezli si s sebou taky dost fandů z poza hranic, které jsou jen pár kiláků od klubu. A musím říct, že i když jsem je neznal, tak na mě  udělali dobrý dojem a nenudili. Jejich zhruba 50-ti minutový blok uplynul daleko rychlejším tempem než jejich hudba.

Před druhým vystoupením DOP se losovala hodnotná tombola, lístky na Brutal,Obscene ,Metalgate, Gothoom a nějaké trika.

IMG_3017.0002Nastává poslední koncert Dissolving of Prodigy v dějinách. Nevím, jestli mám napsat že DOP odchází do důchodu nebo do věčných  lovišť. Tentokrát to bylo obsazení  2013 a všichni na podiu i pod podiem si to užívali. Občas sice blbnul zvuk, ale to i u jejich prvního vystoupení, holt píšťalky se hůř zvučí dohromady se zbytkem. Ale nechme těch výtek a pohřběme spolu tuto legendu. Fandové si koncert náležitě užívali a nějaké ty chybičky jim nevadily. Na řadu přišly skladby hlavně z posledních dvou CD a ty byly zpívané už v češtině a né anglicky, jako na počátku kariéry. Kdyby to byl koncert pouze bez zpěvu, a já zavřel oči, tak se přenesu do nějakých minulých století. Ale zpěv tam byl a my byli v současnosti  a ta byla nekompromisní, život DOP pomalu končil. Dav pod podiem je ovšem nechtěl pustit tak došlo i na přídavky a nakonec i poslední věc v jejich dvacetiletém životě ZVON. Fusatý byl hodně dojatý a docela se necítil ve své kůži. No a jedna poznámka na konec “MOŽNÁ JEŠTĚ JEDNOU”  někdy někde vystoupí, ale to se ještě uvidí. Tak ten pohřeb, nebo odchod do důchodu se povedl a všichni byli v hudebním opojení. Děkujem a RIP Dissolving Of Prodigy.

Poslední s více jak hodinovým zpožděním přichází  Praselizer, tohle grindové trio z nedaleké Orlové hraje s automatickým bubeníkem a jejich půlhodinový set měl hodně rychlý spád, na place moc lidí nezůstalo, protože většina odešla po DOP domů ,nebo pařit někam jinam. Mě osobně dneska vůbec neoslovili, možná v jiné společnosti. Musím jim ale uznat že i přes pokročilou dobu a minimum fans, do setu dali hodně.

Tak jsme se důstojně rozloučili s Dissolving of Prodigy a užili si další skvělý koncert. Tato akce byla zvládnutá dost dobře,přece jenom v redakci oslavujícího časopisu mají za tu dobu dost zkušeností a ví co mají dělat. Tak PAŘÁTu popřejme ještě hodně vydaných a taky prodaných výtisků.

Díky za tak skvělou akci Váš DZON

[print_gllr id=5265]