Home Reporty Dragonfest Ostrava

Dragonfest Ostrava

0
Dragonfest Ostrava

Dragonfest Ostrava
Tak nám minulý týden po republice projel další konvoj. A skoro se o tom u nás nevědělo. Navíc se tentokrát pohyboval taky po Německu, Švýcarsku, Itálii a Slovensku. Tento putovní festival měl skvělé obsazení. Hlavní kapelou byli Haggard, pak Sound Storm, Aevum, Arcana Opera a Tezaura. Poslední zastávka u nás byla v ostravském klubu Garage, který je pro tyto akce stvořený. Začátek je hlášený na půl šesté odpoledne, tak to abych tam byl, už kolem páté, kvůli místům. Jak na parkování, tak v klubu. Po příjezdu a vyřízení akreditace, zjišťuju, že není vše v pořádku. A hned se dozvídám proč. V matičce Praze, někdo vybral Haggardům tourbus, takže zpoždění, kvůli vyšetřování atd. No tak to je smůla. Přijedou si zahrát a ještě je vykradou, kéž by těm parchantům ruce upadly.
NO stihli to nazvučit rychle, zpoždění jenom půl hodinky a už začíná hrát brněnská Tezaura. Regionální support pro naši republiku. Když jsem je viděl poprvé vloni na Motofestu v Pusté Polomi, tak mi moc neseděli svým stylem. Dneska to bylo jiné. Zaprvé hráli v klubu a ne na venkovním pódiu při 30 stupních a za plného slunce a ještě k tomu pro lidi na stejné vlně. Jejich třicet mnut uplynulo velmi rychle a těch pár lidí v klubu se určitě nenudilo. Zpěvačka v korzetu a baletní sukýnce se svým zpěvem a make upem porcelánové panenky byla úžasná.
Rychle pro jídlo a pití, za chvíli začínájí druzí Arcana Opera. Takoví, jak jsem slyšel někde před klubem, Italští šílení trampi. Nebylo to tak hrozné, sice chvílemi to byl chaos, ale dobrý. Dneska první kapela se smyčci, do svých melodií zakomponovali violu, na kterou hrála jak jinak než krásná signora. A taky první procházka muzikantů po klubu mezi fanoušky a proč ne, prostoru je dost. Teď to bylo úplně něco jiného než Tezaura, rychlejší a ne tak melodické. Jo dobré to bylo.
Ták a další Italové zvučí, Aevum. Píšou, že hrají symfonický ghotic death metal, nevím melodické to bylo dost. Deathové to až tak nebylo, spíš ghotické. Vzhledově bych je přiřadil ke steampunkové kultuře, to by šlo. V průběhu setu přišli pomoci se zpěvy klávesistka z Sound Storm a zpěvák z Arcana Opera. Občas se mezi nimi proplétala tajemná bytost. Jednou jako mrtvá nevěsta a jindy postava v kápi. Úchvatná šou, která mně bavila.
Sound Storm, další italská smečka. Opět rychlý, melodický set, při kterém se kytarista byl taky proběhnout mezi těch pár lidí, co přišlo na koncert. Vůbec nevím, co o jejich setu napsat, pořád mi totiž víc vylézají v paměti Aevum. I když Sound storm byli taky výborní.
Poslední a hlavně ti, na které většina lidí dneska přišla, Haggard. Už se chystají, už jdou. Vím, že celé toto monstrózní těleso by se do klubu nevešlo, tak jsem zvědavý, kolik jich bude. Všichni jsou na svých místech a je jich deset. Celkem dost. Tak a můžeme začít s tím symfonickým orchestrem. Zpěvačka má krásný čistý hlas, ovšem když se do toho opře hlavní postava Asis Nasseri tak to je rachot. Krásně sehraná parta, vždy když někdo dozpíval, dohrál, tak se postavil bokem, aby nevadil ostatním, nebo fanouškům ve výhledu. Občas Asis Nasseri vypadal jako dirigent a pohledem, nebo kývnutím hlavy dával znamení, kdo má začít nebo skončit hrát. Bubny měly zvuk jako velký kotel. Bomba vystoupení.
Konec jedu domů. Nečekal jsem takový kulturní zážitek, jaký to byl. Lidí přišlo hodně málo, něco pod stovku. Chvílemi mi to připadalo jako na nějakém vesnickém festiválku, kde jsou většinou samí muzikanti a fanoušci hudby skoro žádní. Tady to vypadalo podobně. Nevím, jestli to bylo finálovýma zápasama v hokeji, lenivostí lidí, nebo nevědomosti o akci, či snad tím že to byla neděle. Taková akce s tak malou návštěvností to je vážně průser. Ale zase na druhou stranu, opět vynikající jídlo v klubu, který byl připraven na více lidí. Snad na Ostravu pořádající agentura nezanevře a občas ještě někoho přiveze.
Hoj zase někdy a někde,
DZON