Home Reporty Gothoom 2013: duše, srdce, život…

Gothoom 2013: duše, srdce, život…

0
Gothoom 2013: duše, srdce, život…

No jo, tak už je to za námi. Pro některé vrchol sezóny, pro jiné oddychová dovolená. Open air festival extrémní muziky Gothoom udělal tečku za svou čtvrtou verzí. Než však uzavře pomyslnou pětiletku, bude to rok trvat.

Letos jsme byli na Gothoomu podruhé. Loni nás pozval Peter Doomas Beťko a jsem mu za to vděčný. Ačkoliv tohle není zrovna můj šálek kávy, poznali jsme zde spoustu dobrých lidí a nahlédli do oné pomyslné rodiny Gothoom. To se odrazilo i v letošním ročníku, kdy jsme se s ostatními zdravili jako se starými známými. Přestože tento fesťák má propagaci možná i mohutnější než MOR či Brutal, které jedou už setrvačností, jedná se ve skutečnosti o takový “malý” přátelský festival. Malým se však jen může zdát. Nečekejte desetitisíce lidí, právě proto mohl vzniknout fenomén, o kterém mluví každý, a to Rodinný festival. Právě proto, že je zde omezená kapacita, se poznáte se všemi účastníky velmi dobře, někdy až možná moc dobře :-)

Letos jsme na Gothoom jeli se třemi úkoly:

1. nafotit report
2. oficiální zdravotní dozor
3. vzali jsme sebou náš nový nealko stánek (odvaha? :-) )

cerny-medvedPár lidí už předem říkalo, že jsme odvážní jet na metalový festival s nealkostánkem, ale my do toho přesto šli. Jak už někteří z vás víte, rozjeli jsme ve spolupráci s firmou HM Ogaři s.r.o. velkoobchod s nealko nápoji bulharské značky Derby. Celé léto probíhala jeho distribuce mezi lidi a sklízí úspěch díky poměru kvalita/cena. Proto po dohodě s Petrem jsme vzali náš stánek a vyrazili na Gothoom. A dá se říct, že i zde jsme sklidili velký úspěch, především kvůli míchaným nápojům, vodce s Derby džusíkem, rumem s Coffee Colou, ale totální mazec jsme předvedli díky nápoji, který je pojmenován Černý Medvěd, a to energetický nápoj Pit Bull s vínem. Žádný jiný energeťák se v kombinaci s vínem nedá pít, ale Pit Bull díky své jedinečné chuti a kvalitní víno konkrétní značky jsou opravdu luxusním pitím.

Už samotný příjezd na Slovensko byl grandiózní. Hned za Senicí nás zvážila dálniční policie a já byl ihned chudší o techničák a řidičák, neboť jsem neměl na pokutu 300 euro. Vždycky říkávám, že to je znamení na změnu plánů, ale jde o  Gothoom, tam prostě žádná jiná varianta nepřipadala v úvahu. Do areálu jsme dorazili o hodně později, než jsme plánovali, místo ve dvanáct až kolem čtvrté odpoledne.

metalsvet.cz-17-08-2013-gothoom-00592Překvapilo mne, kolik lidí už tam ve čtvrtek bylo. Čekal jsem nápor až v pátek k večeru, ale tohle mi vyrazilo dech. Jak vidno, opravdu spousta lidí bere Gothoom jako oddych a dovolenou. Celý areál byl jako mraveniště, na pódiu už řádily kapely a hlediště bylo zaplněno. Sen každého pořadatele festivalu. Peter prostě umí sestavit takový program, že na něj lidi vždy kývnou. Však za tím stojí taky hodně dřiny a odříkání, fyzického i psychického vyčerpání, ale především podpora jeho ženy, rodiny a přátel. I proto každý Petrovi vzdává hold, že to zvládá. Peter je člověk, který by své srdce rozdělil pro každého návštěvníka. Srdcař. To je Peter Doomas Beťko. Celý festival je zastřešen jeho Gothoom Productions, která zastupuje české a slovenské kapely v oboru, jejichž CD si můžete zakoupit v Gothoom Shopu.

Nebudu hodnotit kapely. Nemá to smysl. Každá z vystupujících kapel totiž předvedla maximální výkon bez ohledu na to, kolik lidí se v hledišti nalézalo a za to jim patří dík. Potvrdilo se i to, že méně známé kapely dokáží naplnit hlediště stejně jako velké hvězdy. Snad ruskou smečku Arkonu v čele s Mášou bych já osobně vyzdvihl, protože na ně jsem se těšil a byly pro mne vrcholem festivalu. Ale každý si tam našel minimálně jednu kapelku, na kterou se těšil.

Gothoom se pořádal opět v malebném prostředí u jezera Tajch, které každý hodnotí jako velmi příjemné prostředí. Ano, jezero, kopce, v podstatě samota dává volnost odreagování se u pořádných kapel. Pro některé možná zklamání, pro jiné výzva, je informace, že se pátý ročník uskuteční na jiném místě. Peter už mi naznačil, kde by chtěl pokračovat, a věřím, že místo se bude lidem líbit. Ale i já se budu s areálem Tajch těžko loučit, protože se jednalo opravdu o báječné místo.

keramika

Každý rok Peter příjde s nějakou novinkou a nejinak tomu bylo i letos. První novinkou byly VIP sety, kdy jste ke vstupence dostali i své osobní tričko Gothoom. Tím osobním je myšleno to, že jste na rukávu měli své jméno, a to se jen tak nevidí takový merchandis. Jedná se o jedinečnou sběratelskou raritku, a protože byl počet limitován, bylo prestiží se v takovém tričku promenádovat nejen na Gothoomu. Jsem rád, že i já patřím do této skupinky a mám své soukromé tričko.

Další novinkou byly trička určené pro podepisování kapel. Takže jste pak chodili jako tablo :-) Ale očividně i tento nápad zaujal, protože i tato trička byla na hodně lidech k vidění.

Naprosto z jiného soudky byl však další merchandis Gothoomu. A to keramika. Koupit jste si mohli od štamprlek, přes kryglíky a popelníky i sošku, vše poctivě ručně dělané a se značkou Gothoom. I tato novinka se setkala se zájmem.

Letos nás všechny trápila jedna věc. Teda desítky a stovky věcí. Byly to takoví odvážní tvorečkové černožluté barvy, kteří se nebáli naši přítomnosti. Téměř celý areál byl plný vosích posluchačů, což mělo za následek nekoordinované prudké pohyby návštěvníků připomínající tanec svatého víta :-) Naštěstí se celý Gothoom povedlo všem zdárně přežít a ošetřovali jsme jen jiná drobná zranění.

Vrátil bych se k tomu našemu stánečku. Přestože jsme měli jen nealko buď rozlévané nebo v originálním balení, rozhodli jsme se v rámci ekologie veškeré obaly zálohovat. Trochu jsme měli obavu, jak toto návštěvníci přijmou, ale přicházely jen samé kladné reakce. Všichni do jednoho chápali smysl této akce a byli tím i potěšeni, což je samozřejmě fajn. Téměř všechny obaly se nám vrátily za což samozřejmě patří všem díky. Tuhle myšlenku jsme v průběhu Gothoomu probírali i s Petrem a i jemu se tento nápad líbil, takže je možné, že příští ročník bude o to víc ekologický.

S Gothoomem jsme se loučili ohňostrojem, který jsme pro návštěvníky nachystali a do poslední chvíle byl pro všechny utajovaným překvapením. Tak snad i toto návštěvníky příjemně překvapilo a pomohlo to pozvednout Gothoom o schůdek výše.

Jak jsem psal na začátku, čtvrté setkání rodiny Gothoom je za námi, nezbývá než se těšit na půlkulaté výročí v podobě pátého srazu. Chtěl bych tedy poděkovat Petrovi Doomasovi Beťkovi za jeho starostlivou péči o všechny z nás, jeho rodiny, Gothoom Productions za celkové zorganizování, taktéž ochrance, která dohlížela na naší bezpečnost, zvukařům a osvětlovačům za mistrovsky odvedené dílo, všem kapelám, že se bavili nejen na pódiu a předvedli opravdu parádní výkony. Věřím, že se za rok všichni ve zdraví opět sejdeme.

Vivat Gothoom 2014!

Videostřípky:

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=9EzBbgKmdOA[/pro-player]

Ohňostroj:

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=ig-u6rK-sSw[/pro-player]

Foto ze čtvrtka:

Foto z pátku:

Foto ze soboty: