Úvod Tiskové zprávy Gothoom Open Air: našli jsme azyl

Gothoom Open Air: našli jsme azyl

386
0
Reklama

Undergroundový festival Gothoom Open Air se pořadal v Nové Bani v blízkosti jezera Tajch. Toto místo bylo velmi oblébené pro svou atmosféru, přesto zdejší areál již nedostačoval potřebám jak pořadatelské agentury Gothoom Productions, tak vystupujícím kapelám pro své malé pódium.

gothoom-rudno-nad-hronom

Není to tak dlouho, kdy agentura ohlásila, že pro svůj festival našla ideální místo nedaleko Banské Bystrice v obci Vlkanová ve zdejším vodáckém klubu. Jaké bylo pro mne překvapení, když dnes bylo zveřejněno naprosto nové místo. Zastupitelé Vlkanové na základě politických ambicí se rozhodli dodatečně akci nepovolit, přestože již běžela reklamní kampaň s místem konání Vlkanová.

Festival je stále ze strany neznalých spojován se satanizmem, okulními vědami a především kriminalitou. Toto spojení je naprosto nesmyslné a jen poukazuje na neznalost moderního kulturního světa, naivními představami papalášů a neschopnost jednat nestranně. Takovýchto festivalů se konají tisíce po celém světě, ano, ze začátku se každý z těchto festivalů potýkal s podobnými problémy, přesto se najdou ohlasy obcí, v jejichž území se tyto festivaly pořádají, jenž jsou kladné a obec dostaly do podvědomí lidí.

gothoom-rudno-nad-hronom-posterV čem jiném je pořádání black/death metalového festivalu,  než například městské slavnosti? Rozdíl je hned v několika věcech. Ano, základem je hudba. Ale také například to, že pořadatelé v drtivé většině případů na vlastní náklady areál pro festival nejen připravují, ale také jej uklízí. U městských slavností si tohle platíme z vlastních daní, rozpočtu města. Ale jinak jsou naprosto stejné. I na obecních slavnostech se najdou jedinci pod vlivem návykových látek či alkoholu, kteří tropí nepřístojnosti, najdete zde kvalitní pochutiny jako domácí guláš, chladné čepované pivo či nealko, jen ve stáncích tedy nevysí čínské cingrlátka, ale merchandis kapel, které si touto cestou hledají cestu k fanouškům.

Úzkoprsost některých veřejných činitelů je opravdu do očí bijící. Bohužel, je to fenomén, kterého se jen tak nezbavíme. Nejde totiž o akce, na které by někdo získal Evropské dotace na podporu kultury, jako je tomu v jiných případech, a tudíž z toho nesype ani nic činitelům do kapsiček. Metalové kulturní akce nikdy nebyly a pravděpodobně ani nikdy nebudou jakkoliv dotované státem, tato oblast je neustále přehlížena jakoby se jednalo o mor, se kterým nechce nikdo nic mít. Jenže i my, metalisté, jsme lidé, platíme daně, vodíme děti do školky, léčíme v nemocnicích, opravujeme auta, pečeme chleba či stavíme domy. Přesto naše životní vyznání, naše kultura je utlačována.

Naštěstí však existují výjimky. A tak obecní rada malé vesničky Rudno nad Hronom, nedaleko Nové Baně, jednomyslně podpořila myšlenku festivalu na svém území a Gothoom Open Air tak získal nejen azyl, ale věřme že i domov pro nás, metalisty.

gothoom-ihriskoCituji z prohlášení Petera Beťka: “Tak som bol na stretnuti s panom starostom KRŠJAKOM , ktory bol velmi ustretovy a myslienka tak velkeho festivalu sa mu hned zapacila . Nebol kratkozraky a videl aj za obzor , ze to moze do buducna pomoct aj obci a obyvatelom celeho regionu lebo nikto nevie kto sa skryva za trickom Slayer alebo Death mozno novy investor  mozno niekto iny kto moze pomoct tomuto regionu. Slovo dalo slovo a pan starosta suhlasil ale podmienil si to suhlasom obecneho zastupitelstva. Tak som zase cakal ale tento raz to bolo velmi rychle a obecne zastupitelstvo to jednohlasne schvalilo a my sme konecne mohli podpisat zmluvu. Velmi sa nam vydychlo pretoze taketo problemy s predsudkami maju aj iny organizatori festivalov a najmä toho tvrdieho razenia. Som hrdy, ze Vam mozem po tolkych utrapach konecne oznamit nove miesto festivalu a to je mala ale nadherna obec RUDNO NAD HRONOM”.

13-17.8.2014 – Gothoom Open Air 2014 – Rudno nad HronomFacebook

Reklama