Home Blog Metalisti? Ti nás zničí, jsou to idioti

Metalisti? Ti nás zničí, jsou to idioti

2
Metalisti? Ti nás zničí, jsou to idioti
Foto:profimedia.cz

Hned na úvod musím podotknout, že ač se toto téma může někoho dotknout, neznamená to, že kolem něj budu chodit po špičkách. A taky chci říct, že předpokládám, že zde budou dva tábory stát proti sobě, jedni na straně metalistů – muzikantů, druzí na straně metalistů – fanoušků. V tomto článku vyjádřím jasně svůj názor a je mi jedno, co si kdo o mně bude myslet.

Budu hanit ty metalisty, co ke svým hvězdám vzhlížejí na pódium. Tak i ty, kteří na tom pódiu stojí, i když jen některé. Tak nějak si o některých z nich myslím, že jsou to idioti (raději bych použil ještě tvrdší označení, ale vzhledem k pointě článku si to odpustím). Ale vezmeme to pěkně popořadě.

Nikdo z Vás nepřehlédl uvěznění Randyho Blythe, který byl obviněn ze zabití fanouška Daniela N.(†19) v roce 2010 při koncertu skupiny Lamb Of God. Podle obžaloby zhodil Daniela z pódia a ten si způsobil poranění hlavy, na jehož následky později zemřel. Nebudu zde popisovat, co se stalo, to jste si mohli přečíst v několika periodikách, případu byla věnována nemalá pozornost.

A nyní dojde na rozdělení čtenářů na dva tábory. Osobně stojím za Randym, protože ten idiot Daniel si za to může sám. Neříkám, že mu to patřilo, ale svou smrt, ať již byla způsobena jakkoliv a kýmkoliv, si zavinil pouze on sám. A pokud podobných fanoušků zemře za podobných okolností více, budu vždy na straně kapely. Proč?

Pokud fanoušek jde na koncert kterékoliv kapely, jde na něj s vědomím, že si poslechne muziku, zařádí si, a že jeho místo je dole pod pódiem. Nikoliv na něm. Tam je místo právě oné kapely, na níž se vydal. Je tedy plně zodpovědný za své chování včetně jeho následků, pokud nedodrží takto základní věc, že na pódiu nemá co dělat. Je sice běžné, že fanoušci na pódium lezou a skáčou do davu, ale to jde jen o to, že to muzikanti “trpí”, protože je to projev nadšení z hudby ze strany fanoušků. Mnohdy to působí i efektně. Ale vždy je to na riziko toho, kdo na pódiu nemá co dělat.

V případě Randyho dokonce video nasvědčuje tomu, že na údajném shození Daniela z pódia se podílel i bodyguard, který je placen za to, že v prvé řadě střeží bezpečnost svěřené osoby, v druhé řadě se snaží zabránit i tomu, aby si ublížil člověk, který se ke svěřené osobě přibližuje. Z videa je patrné, že Daniel opakovaně lezl na pódium, na kterém neměl co dělat, a zpočátku mu to bylo tolerováno. Ale samozřejmě někdy muselo dojít k tomu, že bude z pódia sundán někým z pořadatelů, nebo zmíněných bodyguardů.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=BQkpR4zdJb4[/pro-player]

Všeobecně ale také chrání ostatní návštěvníky před případnými následky takového jednání. V žádném případě ovšem nechtějí fanouškovi ublížit, zmrzačit jej či dokonce zabít.

Fanoušci by si měli uvědomit, že sice předvedou parádu, ale může to mít fatální následky. Jak pro ně, tak pro kapelu. Teprve devatenáctiletý člověk zemřel kvůli své blbosti, ale ani Randy není k dané situaci lhostejný a i jeho to zasáhlo. Přesto se cítí nevinný a já jsem s ním. Stejně jako s jinými. Pokud děláte píčoviny na koncertech a něco se Vám stane, nepolituju Vás. Dokonce ani když zemřete. Stejně jako nelituju těch, kdo se zabijou při autonehodě se dvěmi promilemi alkoholu v krvi. Je to jen a jen Vaše vina.

Foto: Honza Groh
Foto: Honza Groh

Ale aby to nebylo tak jednoznačné, musím zmínit i jinou stránku, kdy je z pódia úmyslně shozen člověk, a tím úmyslně myslím opravdu úmyslně. Jako se stalo například na Woodstoku v Borkovanech. Vystupoval zde Visací Zámek, punková kapela, kterou netřeba představovat. Kytarista Michal Pixa na tomto festivalu úmyslně zkopnul z pódia fanynku tak, že upadla na záda a uhodila se do hlavy. Nechybělo moc, a mohla také zemřít nebo ochrnout. Kytarista se vůbec nezajímal o to, co se s ní stalo, měl to v piči. A pokud si myslí, že to k punku patří, je idiot.

Že si jsou tyto dva případy podobné jako vejce vejci? Ne, nejsou. V prvním případě byl Daniel seslán z pódia naprosto čekaně a očividně se rozbíhal. Takže poslání z pódia dolů bylo v podstatě zbytečné. V druhém případě šlo o naprosto arogantní a úmyslné zkopnutí z pódia. Ač se mohou zdát případy stejné, nejsou. Alespoň dle mého. Samozřejmě i v druhém případě platí, že si za to holčina mohla sama, mimochodem fotografka skupiny Malignant Tumor, která na Woodstocku taky vystupovala.

Někdo možná lituje Daniela, že se mu to přihodilo. Já rozhodně ne.

Proto apeluji na fanoušky: chovejte se na festivalech či koncertech zodpovědně, chraňte své zdraví, máte jen jedno. Nenuťte nikoho, aby Vám musel někdo razantně domlouvat, protože když se Vám něco stane, jste pouze idioti.

Proto apeluji na kapely: pokud Vás rozčilují fanoušci na pódiu, kdykoliv během pauzy mezi skladbami můžete k poslušnosti vyzvat fanoušky, nebo požádat pořadatele, aby tomu zabránil. Nedokazujte si ego a nikoho nezhazujte nebo nezkopávejte dolů, protože všechno se Vám jednou vrátí.

Proto apeluji na pořadatele: nepodceňujte bezpečnostní ochranu, je přeci i ve Vašem zájmu, aby se z vydařeného koncertu či fesťáku všichni v pořádku vrátili domů a zvěstovali o podařené akci i ostatní, kteří příště mohou přijít také.