Home Reporty 27.8.2011 – Moravský Anděl oslavil 20 let existence

27.8.2011 – Moravský Anděl oslavil 20 let existence

0
27.8.2011 – Moravský Anděl oslavil 20 let existence

Když jsem se v sobotu chystal na Moravský Anděl, o kterém jsem již psal,  svítilo sluníčko a bylo fajn. Nedbal jsem varování meteorologů, že se počasí má změnit. Nahodil jsem kraťasy, košili, sebral foťák a jel. Než jsem dojel na Zrzávky, ochladilo se o deset stupňů a já byl jednoduše v prdeli. Klepal jsem se jako osika, pořád jsm uvažoval, že to otočím a zajedu se převléct, ale nakonec jsem to vydržel. Bohužel to mimo jiné odskákaly fotky, kterých jsem nadělal přes 500, ale aspoň trošku použitelných bylo necelých stopade, protože ani stabilizátor neustabilizoval moje třesoucí se hnáty :-)

Stejně jako o Moravském Andělovi, tak i o Zrzávkách, které kdysi byly skvělým rockovým místem, jsem už psal.  Když jsem se před nedávnem bavil s Šutrem (Martin Bartoň), že má trochu obavu o návštěvnost, chlácholil jsem ho, že se nemusí bát, že takovou oslavu si nikdo nenchá ujít, že “staří kmeti” určitě dorazí. Tehdy jsem si tipnul, že návštěvnost bude někde kolem tříset lidí. Sekl jsem se, byla jich polovina. Ale zato naprosto skvělá parta.

Naše české rosničky předvídaly déšť. Vzhledem k tomu, jak postupovala fronta, měl jsem obavu, že si poslechnu maximálně první kapelku Drzý Čert, možná ještě i Power 5, přiznám, že jsem myslel, že oslavenec už odehrát nestihne, protože to, co se na moravu řítilo, bylo děsivé, vydatné a dlouhé. Čerti se vymykali ostatním smečkám, které na téhle akci měli hrát, ale přesto dokázali zvednout masu lidí, kteří na jejich peklem prošpikovanou show kalili. Jejich vystoupení doprovázené mocným zpěvem opilců, kteří si rozjeli vlastní “akci” ve stylu lidovek, nikoho ze zaujatých nezklamalo a to bylo to nejdůležitější.

Tentokrát jsem však byl zvědavý hlavně na Power 5, protože na živo jsem je ještě neslyšel a power metal, který hrajou, je moje srdcovka. Předem jsem si je poslouchal na Bandzone a měl jsem rozporuplné pocity, hudba na mně působila trošku syrovým dojmem, jakoby nedotaženou myšlenkou do konce, ale líbilo se mi to, jak by taky ne, že? :-) Když si bubeník začal chystat bicí, myslel jsem, že u nich hraje  obr s dlouhýma pažema, protože činely tak vysoko umístěné jsem ještě neviděl, ale je mi jasné, že Milan Škrabal ví moc dobře, proč to tak má . Show pro mně právě začala.

Smečka, ktrou jste mohli letos slyšet třeba na Metalfestu v Plzni či na Noci plné hvězd v Třinci s názvem Power 5, to rozbalila naprosto nekompromisně a v čtyřčlené sestavě to začala bušit fanouškům do hlavy chtě nechtě. Ten z vás, kdo poslouchá Gamma Ray či Edguy, by jste si tuhle partičku neměli nechat ujít, protože Power 5 jede tímhle směrem a šlape jim to dobře a troufám si říct, že má i lépe na našlápnuto než například Porta Inferi. Místy jsem byl sice trošku na rozpacích, protože jsem měl pocit, že se ve skladbách objevují pasáže, které byly šité horkou jehlou, ale celkový dojem byl opravdu výborný. Ve třech muzikantech plus zpěv je téměř nemožné zahrát kvalitní power metal, ale od této kapely to znělo velmi dobře, ale samozřejmě, že ještě jedna kytara či klávesy by jim jistě slušely. Každopádně jsem ukojil svůj hlad po kvalitním poweru a všem můžu jen doporučit návštěvu akce, kde bude Power 5 hrát, protože jejich power s prvky thrashe lahodily mému náročnému oušku.

Už při jejich vystoupení bůh seslal na naši krásnou zemi pár kapek ze slibovaného deště, ale bylo to takové nic. Stejně jako vrchol celé akce, vystoupení opěvovaného Moravského Anděla, nastoupil i vrchol totálně uchcaného počasí. Hoši do toho šli statečně a nenechali se odradit naprosto ničím, a vzhledem k tomu, že, jak jsem již psal, návštěvnost byla supr parta, mohli si připadat jako na obrovském koncertu, protože fanoušci neváhali nechat se smáčet dešťovými kapkami a pařili jak pominutí. A právě proto považuju tuhle akci i přes nepřízeň počasí a můj špatný tip na návštěvnost za hodně podařenou. Atmosféra prostě i přes proudy vody byla fantastická, lidi se bavili a Moravský Anděl prostě pekl tu svou smažbu a krmil jí všechny, kteří ať už pařili na place, nebo si zpívali schovaní před deštěm pod krovem bufíku. A ti, komu déšť nevadil, zase Anděly odměnili sborovými chorály jejich refrénů, za které by se nemusela stydět ani Metallica.

Prostě opravdová oslava tak jak to má být, a za vše můžem poděkovat Šutrovi, že to šlapalo jak po másle. A když už jsme u té oslavy jak má být, vrcholem byl dort, který děvčata v noci pekly a povedl se jim opravdu skvěle. Jen jsem na nic podobného nebyl připraven, takže jsem měl co dělat, abych to stihl “ufotit”, protože předání proběhlo přímo na pódiu velmi rychle, teda aspoň na mně, v tu chvíli jsem měl totiž foťák schovaný. Ale přeci jen jsem pár fotek uzmul. Ke gratulaci se přidal i Olin Škrabal, frontmen vystupujích Power 5. A v tu chvíli nastal pro všechny fandy ten vzývaný počin, a to skladba Moravský Anděl, na kterou všichni čekali. Zážitek to i pro mne byl mocný, protože opravdu vše šlo jak po másle, a jestli doposud pařmeni zpívali chorály, tentokrát to byly sbory jako… No jako prase! Tolik zpěváků na pódiu asi nikdy Anděli neměli a spolu s Jirkou Chalupou se do mikrofonu opřel i chraplák Kužela z Drzého Čerta a kdybych nefotil, neváhám a jdu do toho taky, protože tahle kultovní věc musí strhnout každého. Na závěr jště zahráli několik přebíraček v naprosto perfektním podání a dorazili hladovějící dav do mrtě.

Tahle akce se vydařila. Nostalgicky jsem vzpomínal, když jsme na Zrzávkách hráli my s kapelou v době, kdy na zábavy ještě chodili stovky lidí, tehdy na naši akci přišlo přes 600 lidí, a měl jsem prostě radost, že vše takhle suprově dopadlo. Čekáte, že napíšu o No Problemmo? Není co, protože kvůli dešti se Šutr rozhodl jejich vystoupení zrušit. Přestože spousta lidí tam ještě zůstalo, možná to byla i správná volba. Umocnilo to celý požitek z akce a ti, které ani silný vítr a déšť neodradily od návštěvy, budou na tuhle akcičku jistě rádi vzpomínat. Vím, že pro No Problemmo to byla akce, na kterou se těšili, přeci jen, zahrát si po boku tak skvělých kapel, jakými Moravský Anděl, Power 5 či Drzý Čert jistě jsou, musí hřát na srdíčku, ale prostě ten nahoře se rozhodl, že na to mají ještě čas.

Moravský Anděl nyní čeká těžká cesta. Chystá se na novou desku s novýma skladbama, kterými se chce odprostit od původního Moravského Anděla, tak jak vznikl a jak jej doposud všichni znají. Mám za to, že se máme na co těšit.

Za Metalsvět gratuluji k výročí.

PS: Kájo díky ;-)