Home Reporty Ortel – Kravín Dolní Benešov

Ortel – Kravín Dolní Benešov

0
Ortel – Kravín Dolní Benešov

Navštívil jsem koncert kapely „Ortel“ v Dolním Benešově a byl jsem moc zvědavý, co je to za kapelu o které se tak hodně (hlavně negativně) mluví.

Atmosféra v klubu „Kravín“ byla příjemná a už před začátkem koncertu, se fanoušci dobře bavili a těšili se na vystoupení kapely.  Sál se rychle plnil a vypadalo to na příjemně strávený večer, plný mačkanic a tlačení se.

Kapela měla začít hrát ve 20:00hod, ale ještě ve 21:00 nic nenasvědčovalo tomu, že se vůbec začne. Menší zpoždění začátku se vždy odpouští, ale začít víc jak o hodinu později, bylo i na mne trošku moc. Fandové pískali a vyzývali kapelu na podium. Dlouho se nic nedělo a já osobně to beru jako ignoraci a nevážení si svých fanoušků. Myslím si, že by se měl frontman kapely nad sebou trošku zamyslet. S takovou budou chodit fanoušci na jejich vystoupení, až tak v polovině koncertu. Možná ale, že za to mohli pořadatelé, kdo ví?

Jakmile vystoupení začalo, fandové se natlačili k podiu a já jsem si mohl vychutnat kvalitně ozvučený sál. Zvukař udělal velice dobrou práci, kdy jsem dobře všechno slyšel, a nebolely mne uši ze zbytečného kraválu.  Vše bylo čistě zahráno a kapele to spolu pěkně šlapalo. Fanoušci se dobře bavili a začínalo se mi to líbit, i když tohle není zrovna můj styl muziky, kterou bych si dal do svého playlistu. Texty kapely jsou „ČESKÉ“ a je slyšet, že kapela si velice váží toho, že jsou Češi. Mnohdy mi jejich texty připadaly rasistické a xenofobní, ale nemůžu si pomoci, jsou z velké části pravdivé. Občas mi šel mráz po zádech, třeba když jsem slyšel „uřežou Ti hlavu pro Alláhovu slávu“, ale to patří k postoji kapely, která se nebojí svými texty říct, co si myslí. Neslyšel jsem jedinou píseň o lásce, snad jen o lásce k vlasti. Trošku mi to připomíná kapelu „Orlík“, kde působil i Daniel Landa, ale který není za rasismus a xenofobii odsuzován, jako tahle kapela. Ptám se sám sebe proč, ale to tady do tohohle článku nepatří.

Chtěl jsem jen napsat, jaký byl koncert Kapely „Ortel“ a můj názor je velice rozporuplný. Začátek koncertu mne velice zklamal, ale to se vyvažuje velice dobrým přednesem kapely a následným focením, kdy fandové čekali dlouhé minuty na to, aby se mohli se členy kapely vyfotit. Koncert proběhl v klidu a spokojení fanoušci se v naprosté pohodě rozešli domů bez nějakého hajlování nebo vyzývání fašismu, jak o tom média velice často ve spojení s kapelou „Ortel“, referují.

 

Zdeněk mastersidol Leščinský