Home Reporty Ortel vynesen: Nezastaví nás!

Ortel vynesen: Nezastaví nás!

0
Ortel vynesen: Nezastaví nás!

Plzeňská smečka Ortel má za sebou první z řady megakoncertů ve velkých halách po vlasti České. Některými proklínaní, některými vzýváni jako bozi. Tak či onak se jedná o kvalitní rock-metalovou formaci a tak jsme si nenechali první jejich megakoncert utéci.

IMG_5156Liberecký Kulturní dům je opravdu velký,kapacitu si netroufám odhadnout, nějaká tisícovka to bude určitě, takže jsem čekal, kolik lidí dorazí. Libor Šíba, pořadatel celé šňůry (mimochodem také pořádá koncerty Marušky Rottrové či Hany Zagorové a dalších hvězd), nás přivítal s únavou ve tváři. Bylo znát, že celá příprava scény dala zabrat celému týmu. Hned ze startu se začalo plnit předsálí návštěvníky a při pohledu na ně bylo jasné jak facka, že Ortel je jejich krev, kterou si přišli vypít až do dna.

Jako první se na pódiu objevil nějaký DJ, ani jsem nezaregistroval jméno, ukecanej až to bolelo, a já přemýšlel, jestli se nezatoulal z vedlejší diskotéky. Pouštěl sice rockový pecky, ale nějak mi tam svýma kecama nesedl. Pořád lidem vyhrožoval, že pokud se z předsálí nepřesunou do sálu, tak kapely nezačnou hrát. Shit. Ale co už, hodil pár CD mezi těch pár lidí, kteří už byli připraveni u zábran, aby měli po celou dobu koncertu dobré místo.

Na scénu přišel na scénu Vlasta Henych s Henych666. Zvukaři měli co dělat, aby sound z pódia ukočírovali, ale po pár skladbách se jim to povedlo. Mělo to dynamiku a lidem se to líbilo. Prostě Vlasta nepatří do starého železa a svůj um dává jasně najevo každou skladbou. Tady bych zmínil i to, že scéna byla skvěle nasvícena a to vyvolávalo opravdu skvělý dojem a umocňovalo atmosféru. Sice na můj vkus osvětlovači používali hodně červených světel, asi k vyburcování hněvu návštěvníků, aby byli víc krvelační, ale i tak to bylo super.

BigDog, pro mně neznámá kapela, mne zaujala hodně dobrými pasážemi, bohužel bylo znát i to, že prostě by se v kapele uživili i další muzikanti. Bylo to hodně syrové a poloprázdné, ale měli tam svých pár dobrých pasáží, které dobře lezou pod kůži. Asi nejvíce lidi zaujala mladá, bosá dívenka s houslemi, která tam stála jako andílek. Bohužel při téhle kapele byl zvuk hodně špatný, nebylo rozumět vůbec ničemu, nevím, jestli to bylo tím, že by si zvukaři hráli nebo tak hrozně hrála pódiovka. Ale určitě ten zvuk mohl být lepší.

Aleš Brichta, praný v médiích kvůli spoustě svých různých projektů, ale také svou nevolí k sluníčkářům a uprchlíkům vtrhnul na scénu jako zázrak. Konečně zase skvělý zvuk a sálem se nesla jedna našlapaná skladba za druhou, včetně Arakainovské pecky Gladiátor. Jak příznačné právě pro tuto akci. Sál se konečně naplnil, Aleš přitáhl téměř všechny z předsálí a tak i atmosféra nabrala na síle. Lidi zpívali s kapelou a bylo vidět, že voda v kotli už se vaří. Bodejď by ne, když Aleš smýšlí úplně stejně jako hlavní hvězda večera – Tomáš Ortel.

ortel-konec-selfieObčas přemýšlím, kdo je vlastně Ortel. Protože když si pročtete články na netu, vždy je zmiňován Tomáš Ortel (vlastním jménem Tomáš Hnídek), to on je terčem všeho. Asi proto když někdo řekne Ortel si vybavím prostě Tomáš Ortel, nikoliv kapelu Ortel. Poprvé jsem jeho tvorbu slyšel někdy před deseti dvanácti lety. Tehdy pro mně běžná bigbítová kapela, kterou jsem si nijak nespojoval s Tomášovou minulostí, protože jsem neměl proč, to jsem vysvětlil v jiném článku. Protože už tehdy se mi tvorba líbila, je jasné, že jsem si tuhle událost nemohl nechat ujít.

To, že Ortel plní sály kam přijede je víc než příjemné. Samozřejmě je to především tím, že bodá do vosího hnízda a zpívá na plnou hubu o tom, co trápí většinu lidu. Ale to přeci může kterákoliv kapela. Kterákoliv, která se nyní opírá do Ortelu. Ale žádná to neudělala. A tak je Ortel hlásnou troubou svých fanoušků, kterým dodává energii a sílu. A fanoušci mu to opláceli na megakoncertu plnou náručí svými chorály, kterým kapelu doprovázeli. Až jsem si při přídavku posteskl, proč Tomáše nenapadlo nechat lidi zpívat samotné, vždyť už tak ho málem přehlušili. Holt, skladba Mešita v podstatě odstartovala ten bum kolem kapely. Tisíce nových fanoušků po celé zemi uchvátila ona pravda ve skladbě, ve které se jen odráží to, co nám média prezentují dnes a denně.

Bylo mi líto, že akce už končí, protože atmosféra byla skvělá, lidi se bavili, zpívali, jásali. Tak nějak jsem si připadal po dlouhé době jako na akci někdy před dvaceti lety. Tehdy se návštěvníci taky chodili pobavit. V dnešní době je totiž velmi časté, že lidi zajímá víc hlavní hvězda, příjdou na ni, poslechnou a hned odchází. Tady to bylo jiné.

Čekáte jestli se tam něco semlelo? Jak měl každý strach? Že budou problémy a podobně? Ano. Semlelo. A ve velkém. Semlela se tam politika, přistěhovalci, příživníci a podobné témata, předsálí v podstatě o ničem jiném nemluvilo. Nic víc, nic míň. Sluníčkáři by se divili, jak parádně se návštěvníci chovali. Žádný náznak nevraživosti nebo pokus o vyvolání rozbrojů. Prostě normální koncert jako každý jiný.