Home Blog OSA: malý zlý pán?

OSA: malý zlý pán?

3
OSA: malý zlý pán?

osa

Opět jedno z mých zamyšlení. Můj selský rozum. Můj subjektivní názor.

Často omílaná “mafie”, Ochranný Svaz Autorů. Známe ji všichni, kdo se na produkci hudby zabýváme, zná ji však také obyčejný občan. My všichni platíme mafii OSA nějaký poplatek.  Obyčejný občan autorský poplatek platí v ceně prázdných CD/DVD a dalších nosičů, platí i za prázdný papír, podnikatelé mají poplatek skryt v ceně tiskáren či kopírek.

Nebudu se tu však rozepisovat o tom, jestli je správné platit za čistý list papíru nebo DVD s fotkami z vlastní dovolené, kterou jste si zaplatili ze svých peněz. Na to si volíte své poslance a na ně směřujte svůj vztek, nikdo jiný to totiž změnit nemůže. Stejně tak mají učinit provozovatelé restaurací, které mafie OSA nutí podepisovat kolektivní smlouvy, za kterou poté vybírají poplatek, protože pokud se nepletu, ten poplatek je vybírán už od vysílacích stanic (rádio/tv), takže tu dochází k dvojí platbě, nesmyslné. Mimochodem, kolik provozovatelů restauračních zařízení ví, že nemusí platit tyto poplatky? Stačí pouštět nezastupované autory. Většinou je rádio stejně puštěno jen jako zvuková kulisa, nehledě na to, že mnoho nezastupovaných autorů je mnohdy kvalitnějších, než ty věčně omílané sračky dokola, co rádia/tv omílají.

osa-tercMy pořadatelé se s tím setkáváme především u akcí, na které chceme pozvat slavnější kapely (i když i tohle nebývá vždy pravda). Proto se tu opřu v podstatě do jediného stavu vybírání poplatků. A to když umělec sám vystoupí se svým dílem.

Svým způsobem nemám s poplatkem autorům problém. Pokud někdo užívá něčí dílo ku svému zisku (například rádio/tv), měli by z toho odvést jakési desátky. Nevidím v tom nic nemorálního, ba naopak logického. Autor investoval energii a čas (kapely finanční prostředky do aparatury), takže je celkem logické, že pokud jejich dílo někdo použije k zisku/prospěchu, měl by za to platit. A myslím, že s tímhle nemá problém v podstatě nikdo.

Co mně ale dokáže kurevsky nasrat, když mafie OSA natáhne ruku i ve chvíli, kdy umělec sám produkuje své dílo. Chápej, co je to za pičovinu, když si pozvete slavnou kapelu, která je zastupována (z principu věci) mafií OSA na akci, aby tam vystoupila, a vy ji zaplatíte několikatisícové, mnohdy desetitisícové odměny za vystoupení, a za to, že oni vystoupí na akci, ještě musíte podruhé zaplatit umělci poplatkem mafii OSA. To je hovadina. Umělec sám produkuje své dílo, takže když už chce mafie OSA poplatek, měla by ho chtít právě po umělci, nikoliv pořadateli akce. Ale z principu věci by mělo být takové vystoupení vyňato z povinnosti platit autorský poplatek. Vždyť autor sám už odměnu dostal.

Samozřejmě, může někdo oponovat, že vy jste pořadatelem, je to vaše akce na které vyděláváte (velmi diskutabilní, když mnohdy jste rádi, že jste šulnul), ano, to je pravda, však taky umělci dáváte možnost zahrát pro své fanoušky a platíte ho hezky na ručku, v hotovosti, pokud jste mu nezaplatili už předem. Bez pořadatelů by byl umělec tak trochu v prdeli, že. Kdyby nikde nevystupoval, nebyl by mezi lidmi o něj zájem ani v rádiu/tv. Taky můžete oponovat, že kdyby umělec sám platil tyto poplatky, mohl by je promítnout do ceny svého vystoupení. Ano, mohl. Ale nemusel. A vy, jako pořadatel jej nemusíte za tu cenu pozvat na akci. Vše je o diskuzi a dohodě.

Já osobně bych prostě živá vystoupení vyjmul z povinnosti platit autorský poplatek. A divím se kapelám, že na to mají žaludek, říct si o bůhví jak vysokou částku a ještě pořadatele vlastně “nutit” platit mafii OSA.

Holt, to je ta kultura, kterou pro nás stát zařizuje. Proč bychom se měli bavit, že? Naše ministerstvo kultury podporuje pouze mafii OSA, dechovku, orchestry. Ale na podporu druhého nejpopulárnějšího stylu hudby, který se v dnešní době poslouchá (rock/metal, prvním je předpokládám pořád tuctuc), nedává ani korunu. My jsme voliči, poslanci jsou tu pro nás, měli by jsme tedy začít u nich. Jenže lobing mafie OSA je příliš velký, vždyť jak jinak by se tito lidé živili, že? Poctivou dřinou jako ostatní určitě ne, to by zdechli hlady.