Úvod Blog OSA: malý zlý pán?

OSA: malý zlý pán?

680
3
Reklama

osa

Opět jedno z mých zamyšlení. Můj selský rozum. Můj subjektivní názor.

Často omílaná “mafie”, Ochranný Svaz Autorů. Známe ji všichni, kdo se na produkci hudby zabýváme, zná ji však také obyčejný občan. My všichni platíme mafii OSA nějaký poplatek.  Obyčejný občan autorský poplatek platí v ceně prázdných CD/DVD a dalších nosičů, platí i za prázdný papír, podnikatelé mají poplatek skryt v ceně tiskáren či kopírek.

Nebudu se tu však rozepisovat o tom, jestli je správné platit za čistý list papíru nebo DVD s fotkami z vlastní dovolené, kterou jste si zaplatili ze svých peněz. Na to si volíte své poslance a na ně směřujte svůj vztek, nikdo jiný to totiž změnit nemůže. Stejně tak mají učinit provozovatelé restaurací, které mafie OSA nutí podepisovat kolektivní smlouvy, za kterou poté vybírají poplatek, protože pokud se nepletu, ten poplatek je vybírán už od vysílacích stanic (rádio/tv), takže tu dochází k dvojí platbě, nesmyslné. Mimochodem, kolik provozovatelů restauračních zařízení ví, že nemusí platit tyto poplatky? Stačí pouštět nezastupované autory. Většinou je rádio stejně puštěno jen jako zvuková kulisa, nehledě na to, že mnoho nezastupovaných autorů je mnohdy kvalitnějších, než ty věčně omílané sračky dokola, co rádia/tv omílají.

osa-tercMy pořadatelé se s tím setkáváme především u akcí, na které chceme pozvat slavnější kapely (i když i tohle nebývá vždy pravda). Proto se tu opřu v podstatě do jediného stavu vybírání poplatků. A to když umělec sám vystoupí se svým dílem.

Svým způsobem nemám s poplatkem autorům problém. Pokud někdo užívá něčí dílo ku svému zisku (například rádio/tv), měli by z toho odvést jakési desátky. Nevidím v tom nic nemorálního, ba naopak logického. Autor investoval energii a čas (kapely finanční prostředky do aparatury), takže je celkem logické, že pokud jejich dílo někdo použije k zisku/prospěchu, měl by za to platit. A myslím, že s tímhle nemá problém v podstatě nikdo.

Co mně ale dokáže kurevsky nasrat, když mafie OSA natáhne ruku i ve chvíli, kdy umělec sám produkuje své dílo. Chápej, co je to za pičovinu, když si pozvete slavnou kapelu, která je zastupována (z principu věci) mafií OSA na akci, aby tam vystoupila, a vy ji zaplatíte několikatisícové, mnohdy desetitisícové odměny za vystoupení, a za to, že oni vystoupí na akci, ještě musíte podruhé zaplatit umělci poplatkem mafii OSA. To je hovadina. Umělec sám produkuje své dílo, takže když už chce mafie OSA poplatek, měla by ho chtít právě po umělci, nikoliv pořadateli akce. Ale z principu věci by mělo být takové vystoupení vyňato z povinnosti platit autorský poplatek. Vždyť autor sám už odměnu dostal.

Samozřejmě, může někdo oponovat, že vy jste pořadatelem, je to vaše akce na které vyděláváte (velmi diskutabilní, když mnohdy jste rádi, že jste šulnul), ano, to je pravda, však taky umělci dáváte možnost zahrát pro své fanoušky a platíte ho hezky na ručku, v hotovosti, pokud jste mu nezaplatili už předem. Bez pořadatelů by byl umělec tak trochu v prdeli, že. Kdyby nikde nevystupoval, nebyl by mezi lidmi o něj zájem ani v rádiu/tv. Taky můžete oponovat, že kdyby umělec sám platil tyto poplatky, mohl by je promítnout do ceny svého vystoupení. Ano, mohl. Ale nemusel. A vy, jako pořadatel jej nemusíte za tu cenu pozvat na akci. Vše je o diskuzi a dohodě.

Já osobně bych prostě živá vystoupení vyjmul z povinnosti platit autorský poplatek. A divím se kapelám, že na to mají žaludek, říct si o bůhví jak vysokou částku a ještě pořadatele vlastně “nutit” platit mafii OSA.

Holt, to je ta kultura, kterou pro nás stát zařizuje. Proč bychom se měli bavit, že? Naše ministerstvo kultury podporuje pouze mafii OSA, dechovku, orchestry. Ale na podporu druhého nejpopulárnějšího stylu hudby, který se v dnešní době poslouchá (rock/metal, prvním je předpokládám pořád tuctuc), nedává ani korunu. My jsme voliči, poslanci jsou tu pro nás, měli by jsme tedy začít u nich. Jenže lobing mafie OSA je příliš velký, vždyť jak jinak by se tito lidé živili, že? Poctivou dřinou jako ostatní určitě ne, to by zdechli hlady.

Reklama
 • Step An

  No, drázi lide, byl jsem dlouho stejneho názoru. A to proto že jsem hudbě vubec nerozuměl. Za 12 let metalu jsem se naučil teprve poslouchat hudbu, natož hrat, a tož hraji. A Vy? Nebudu tady rozmazavat basničky o tom kdo pravdu má, a kdo ne. Zaleži na tom jak se na to vše podívat, a z pravdy se může vyskitnout lež. Za prvé řeknu, že takova zdrůženi, jsou svazy tech samych muzykantu co poslouchate, nikoho jineho. Tak že dnes řikate mafie tomu, koho jste včera pouštěli v jukeboxu v hospodě, na to pozor. Za druhe, z komentařu drživ jsem vyčetl, že ve zkutečnosti, co podle Vás nikdo nezná Normalni Lidi chtěji pozvát na konz 50 nezavislých, NORMALNÝCH cappel, ktere budou hrát zadara proto že je to jen baví, a v pauzach Normalny Lidi si přejí poslouchat známou metallicu? Aj jaj jaj, jsme zaplatili vstup, my jsme metallicu koupili, protože patri k Nášim penezum? Tak jako u piva budete kapelnikam lhát jak byli dobri na podiu, a zitra o nich budete takhle sprostě psát. Zeptám se, byl nebo je autor textu aspon muzykantem v podobné situace, že mafija ho okradla. Jaký důvod má k zaspamovavani inetu takovou lži a matnouti ostatnych? Má li k tomu veškere důkazy, MY BUDEM SPOLU, I VČĚTNĚ TÉ SPOLEČNOSTI, SOUDIT O TOM JAK TO BUDE. Jinak přestante hazet sračky kolem sebe a střikat na ostatny. Hele, když sedite v restaurace a v eteru se Vám neco zrovna nelibi, nepostřehněte to, ale když Vám k jidlu pustej neco “pro Vás” všimněte si toho ihned, že? A obědva se Vám ihned lip, že? Tak práve jen za tento jenom Váš pocit platite. Nemáte li to za potřebi, jděte jist jinam, kdě Vám radio nehráje, nebo hráji kapely bez poplatku. Takovych je tuna, a jsou vynikajici. Tady nemluvim o poplatkach, ale o lži kterou chcete ostatnym vsugerovat. Proto že když pokračujete “obědvat” tam, kde jste proti, znamena to, že Vám se nelibi ani ten podnik, proto že produkci “podporuje”, to stači, tak že ani to žradlo Vám nechutna, ani Vý pro sebe nic neznámenate, proto že jste to věděl, a stejně jste tahl na oběd tam, kdě nechcete. Nestojite za svým. Nic jste nekoupil! A jestli jste dál nekdy tři kila za CD nevlastnite kapelu! Tohle je hola pravda!

 • Ioannes

  Super napsane. Chapu, ze te nasere, kdyz…. cituji…
  .Co mně ale dokáže kurevsky nasrat, když mafie OSA natáhne ruku i ve chvíli, kdy umělec sám produkuje své dílo. Chápej, co je to za pičovinu, když si pozvete slavnou kapelu, která je zastupována (z principu věci) mafií OSA na akci, aby tam vystoupila, a vy ji zaplatíte několikatisícové, mnohdy desetitisícové odměny za vystoupení, a za to, že oni vystoupí na akci, ještě musíte podruhé zaplatit umělci poplatkem mafii OSA. To je hovadina.
  To mne nasere take. Ale jeste vice mne nasere, kdyz si OSA prijde pro penize na akci, kde hraji kapely, ktere VUBEC nejsou OSOU zastupovane. Cili na akci, kde hraji kapely bez zastoupeni, dostane OSA penize pro sve ovecky, ktere jsou omilane v TV/radiu.
  To je uz masakr

  • No, tohle je extrém, který by se ale stávat neměl. Pokud kapely nejsou zastupované osou, osa poplatek nevybírá. Ovšem může nastat chvíle, kdy vyberou a málokdo z pořadatelů si to uvědomuje. Můžete mít 50 kapel na festivalu, které nejsou zastupované osou, ale stačí aby zvukař během pauzy pustil Metallicu a je vymalováno…
   Na tohle je potřeba si dávat pozor. Každopádně pokud je akce předem ohlášena na ose a nejsou tam zastupované kapely, osa poplatek nevyměří.