Home Reporty 26.5.2012 – Epona Bondage Fest – nadupaný fesťák

26.5.2012 – Epona Bondage Fest – nadupaný fesťák

0
26.5.2012 – Epona Bondage Fest – nadupaný fesťák

Máme za sebou první ročník Epona Bondage Festu, který se konal v Autokempu Josef.

Pořadatelé vsadili na sociální sítě a celou propagaci festivalu směrovali právě na Facebook. Bohužel je pro český národ využití pouze sociálních sítí zatím alfa omegou. Svědčí tomu i fakt, že veškerou propagaci jsem viděl pouze od vystupujících kapel, které plakát akce, mimochodem jako by jej dělala první třída v mateřské škole, sdílela na svých profilech jak na FB, tak na Bandzone. Toť veškerá propagace. Na to, jak to v areálu vypadalo, to mohlo být o dost lepší.

Už když jsem akci dával na Metalsvět, tak mně zaráželo vysoké vstupné, na to, že se jedná o první ročník a kromě Vlasty Henycha s kapelou tam nebyly žádné další velké hvězdy. Na plakátech bylo uváděno vstupné 350,- v předprodeji, až po velkém pátrání jsem našel někde na netu cenu za vstupenku na místě,a to rovných 400,- Kč. Vezmu-li v potaz, že fesťák s desetiletou tradicí, jakým je Woodstock Borkovany, má vstupné 300-350,- Kč a vystupuje na něm povícero kapel zvučných kapel, mohlo být právě tohle příčinou nízké účasti návštěvníků. Což je velká škuda, protože areál Autokempu Josef je vskutku ideální na podobné akce, vystupovaly zde i Tři Sestry atd.

Vždycky mně zaráží, když dojedu někde na akci a vydím PA systém postavený na pódiu včetně basáků. To si vážně nemůžou koupit zvukaři o 5 metrů delší kábel a dát ty basáky na zem, tak, aby basy posléze vynikaly??? Nebo se bojí, že by jim je snad někdo rozkopal? Pamatuju éru, kdy každý pátek a sobotu bývaly běžné zábavy, kde pro zvukaře nebyl problém dát basy na zem a pak to mělo správný říz. Takže mi bylo jasné, že zvuk nebude tiptop. Ale i tak se zvukař snažil a přestože basy neduněly, zvuk byl vyvážený a dalo se to poslouchat. Výkon na takto velký areál taky ideální, takže zbývalo jen počkat si na první vystupující kapelu.

Už tady program nabral hodinové zpoždění. Kdo mně zná, ví, že zrovna stylu black či death moc neholduju, takže by se mohlo zdát, že jsem se zde ocitl čirou náhodou, omylem, nebo foukal moc silný vítr, který mně zde zavál. Ale vystupoval zde kmotr Metalsvětu Vlasta Henych a také dvě kapely z mého rodného Nového Jičína Drzý Čert a B.B.R. . A taky jsem byl zvědav, jak první ročník dopadne.

První kapelou byla Dark Seal, a jako každá kapela, která hraje jako první, měla nelehký úkol navnadit posluchače k poslechu a pařbě. Brněnská black metalová formace se zhostila svého nelehkého úkolu víc než dobře a vytáhla k poslechu téměř všechny, kdo v areálu byli. Že jsou oblíbení dokazovala pařba téměř všech přítomných. Musím uznat, že muzika měla drive a šlapala jak hodinky a i já, powermetalista, jsem se nachytával, kdy se kýmácím do rytmu a začal jsem si připadat jako děvka zaprodaná blacku :-) . Holt, dobrá kapela a s tím se nedá nic dělat, prostě Vás to strhne a Vy nemáte šanci se z toho vymanit. FotoReport na Facebooku.

B.B.R. hrála syrový thrash metal, ale věděl jsem, že za dobu dvou let, co jsem je neslyšel, postoupili zase o kus cesty a tak jsem byl na ně zvědav. Naposledy s nimi na bicí hrál ještě Smeták z Be Fading Fast, hodně dobrej tlučmen, nyní již mají nového bicmena Berryho. Čekal jsem zvolnění, ale to byl sakra omyl. Jasně, řezba alá Smeták to nebyla, ale to asi hudbě prospělo, protože celkový dojem působil víc než dynamicky a mělo to grády. Našlapaná hudba, skvělá image na pódiu, lidi pařící pod pódiem utvrzovalo, že kapela opravdu postoupila mílovými kroky k širšímu publiku. Pořád je to to ten thrash, jehož rytmus udává kytarista Tomáš Urbánek a začínám mít pocit, že jeho rukopis už bych asi poznal vždy. Není to na škodu, protože kapela hraje jen s jednou kytarou, která je ale tak dobře naformovaná, že to téměř není poznat a vypalovačky typu Mrtvá kráva nebo Chlapi tady a teď prostě i s jednou kytarou zní jakoby tam byly dvě kytary. Holt, kdo umí, umí… FotoReport na Facebooku.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=A-ZEsPYmpIo[/pro-player]

Deep Throat. První co mně napadlo, když jsem je viděl poprvé na pódiu, bylo “metalový cirkus” :-) . Kdo zná přerovské Tchoře, ihned pochopí :-) . Moje milá polovička to nazvala Jurským parkem :-) . A opravdu se to tak jevilo, pazvuky, které vydával zpěvák, hraničily s pochopením podstaty zvuku, protože člověk nedokázal uhodnout, jestli mu hluboké tóny nejdou snad až z žaludku, střev nebo z prdele.  Prostě to bylo uchvacující, ani prasata tak hluboko nechrochtají, ani při grcání takový zvuk nevyloudíte.  Jestli si myslíte, že to muselo znít hnusně, nebo odporně, nejste daleko od pravdy, ale o to právě šlo! Texty o tom, jak hluboko má mít žena ptáka v krku, jak má polykat, potvrzovaly tu správnou hnusárnu, kterou kapela představovala. Celé divadlo na pódiu mezi písničkami, kdy docházelo ke komentářům následných skladeb, rozesmívalo obecenstvo a nutilo Vás zůstat a čekat na další kousek. Musím říct, že bicmen se hodně podobal již zmíněnému Smetákovi, který do toho valil hlava nehlava a ještě doprovázel zpěvem. Tohle není kapela, kterou bych si musel pouštět každý den, ale ta show, na které kapela své vystoupení postavila, je prostě super a láká své fanoušky navštívit jejich vystoupení zas a znova. Jak je někde uvidíte hrát, rozhodně si na ně zajděte. FotoReport na Facebooku.

Fesťák nám nabíral další zpoždění a na řadu přišla brněnská death metalová kapela Fatality. Valivé tóny, které se nesly z pódia, udávaly rytmus velmi podobný zábavové muzice, což ovšem nebylo na škodu, protože syrový death v podání téhle smečky, byl velmi kvalitní. Ač tenhle styl zrovna neposlouchám a snažím se držet zásad, že čemu nerozumíš, to nehodnoť, musím udělat výjimku, protože to prostě jinak nejde. Velmi dobře poslouchatelná smažba, zpěvák Satan perfektně komunikující s lidmi (mimochodem to právě on nás na festival pozval za což mu patří dík) přímo v davu, byl odvaz který se jen tak nevidí, a právě tohle vystoupení Fatality rozjelo akci na plné koule. Publikum, které již bylo ovlivněno ohnivými vodami, spolupracovalo s kapelou a především dva týpci, kteří se totálně odvázali, udělali z téhle série asi nejúspěšnější vystoupení fesťáku. FotoReport na Facebooku.

[soundcloud id=’48377242′]

Pomalovaná image grupy Sezarbil, která již slaví 15. let na hudební scéně, dávala znát, že tahle pařba bude nezapomenutelná. A protože se slavilo, bylo to znát i na kapele, která to rozjela jako zamlada. Hodně mně překvapilo, že slyším black v českém jazyce, což není zas tak obvyklé, o to víc zajímavější jejich vystoupení pro mně bylo. Pod dlouhé době jsem si mohl vychutnávat i text, který místy sice nedával smysl, ale určitě v celkovém konceptu byl skvělý. I tuto kapelu jsem slyšel poprvé v životě, nebudu-li počítat nahrávky, které má kapela na BandZone, jež jsem vyslechl, abych si je před fesťákem naposlouchal. I toto vystoupení mělo součást vystoupení v podání jeptišky-dominy. Lidi pařili a kapela si tak své narozeniny oslavila ve velkém stylu. Jen škoda, že si cestu na akci nenašlo ještě více lidí. Ale to už je úděl dnešních akcí, nikdy nevíte, kolik fanoušků dobré muziky dorazí. K jubileu tedy gratuluje i Metalsvět. FotoReport na Facebooku.

Hodonínská metalová kapela Like Fool, jejíž skladby si můžete poslechnout na Bandzone, hraje agresivní crossover, který Vás strhne svou dynamikou. Like Fool, která si na nic nehraje a tluče lidem do hlavy svou hudbu kovářskými kladivy, podobně jako Škwor, strhla kompletně všechny. Tady poprvé jsem zalitoval právě zmíněných basáků na pódiu, protože tu vysloveně chyběly. Oproti nahrávkám to znělo jako z rádia po drátu. Kopance bicích se ztrácely a ubralo to na kvalitě hudby možná i padesát procent. Přesto to jelo jako na běžícím pásu a drcení mozků i tak nabíralo na síle každou skladbou, kterou zahráli. Jejich vystoupení mně vysloveně bavilo a jedná se o jednu z kapel, které bych si rád poslechnul znova, a to především proto, že díky spoždění, které fesťák neustále nabíral, již byla kapela tak trošku společensky unavena a nebylo by od věci poslechnout si je za čerstva :-) . I když kdo ví, vystoupení bylo i tak skvělé ;-) . FotoReport na Facebooku.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NTYlC_aj33w[/pro-player]

Black metalová smečka z Prahy Pergamen byla dalším kladivem na naše hlavy.  Kapela na pódiu budila dojem, že se bude jednat o nějaký bigbeat, možná heavy, ale protože jsem si je napsolouchal, nedal jsem se zjevem omámit a čakal, jak bude kapela znít live, protože nahrávky na BandZone se zdají být našperkované a můj dojem se trošku potvrdil. Live vše znělo syrověji než jsem slyšel, trošku mne zmátla i totální lesy na pódiu. “Lesy” nazývám kapely, které se na pódiu nijak neprojevují, žádná show, prostě muzikanti stojí a nehnou se. V tomto směru jsem byl velmi zklamán, protože po energetických vystoupeních předešlých kapel to vše najednou spadlo hluboko pod nasazenou laťku. V tomto případě říkám o kapelách, ať si jdou nalít panáka a pustí kazeťák, výsledek bude stejný. Přestože vše šlapalo, nedokázal jsem se zbavit znechucení z lesu. Možná to bylo způsobeno únavou, kdy kapela hrála až po dvou hodinách oproti plánovanému času, ale do prdele, na pódiu se kapela musí prodat a roztrhat, i kdyby hrála po pěti hodinách nebo před pěti fanoušky. To je přesně to, co dává kapele dalších 30 procent navrch. Muzika dobrá, ale nezkousl jsem to, že celá atmosféra spadla na bod mrazu. No, určitě je ještě uslyším, třeba to bylo opravdu únavou. FotoReport na Facebooku.

[soundcloud id=’48383512′]

Po Pergamenu již nastoupil hlavní host večera kapela Henych 666. Se sobě vlastní okázalostí a show na pódiu to kapela rozjela na plné koule, na nikom z přítomných nenechala ani nitku v klidu. Již zaběhnuté fláky si lidi zpívali a bylo jasné, že třešnička na dortu se povedla. Vystoupení sršelo elánem i přes velké časové zpoždění a přesto nebylo nijak odfláknuté. Škoda nižší návštěvnosti, atmosféra mohla být ještě lepší. Přesto si neodpustím jedno rýpnutí do kmotra, ale už by to chtělo přidat nějaké nové věci, přeci jen je potřeba udělat tlustou čáru za minulostí a rozjet to s novou energií. Přesto můžu s klidným srdcem říct, že uši dostaly to, co si zasloužily a po čem celou dobu prahly. Pořádný nářez se skvělou vizáží. Prostě Henych je Henych. Fotoreport na Facebooku.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=lbMnbz7Vapo[/pro-player]

Další novojičínskou smečkou po B.B.R. byl Drzý Čert, který již tradičně předvedl skvělé vystoupení, tentokrát s novým kytaristou Jirkou Sosíkem, který nahradil hostujícího Tomáše Urbánka z B.B.R. V recenzi Jičínfestu 2011 jsem psal, že by baskytarista Eman měl zapracovat na nějakém projevu. To samé musím poslat i na adresu kytaristy Jirky, protože teď vedle sebe stály dva solné sloupy, zatímco na opačné straně pódia to zachraňovali Míla s Kuželem. Ale nic to neubralo na celkovém hudebním dojmu. Doba však už byla pokročilá, místo ve 22:00 hodin jejich vystoupení začínalo až po půl jedné, takže spolu s čekáním a cestováním se i únava podepsala na trošku slabším podání, než na které jsme u Drzého Čerta zvyklí. Fotoreport na Facebooku.

[soundcloud id=’48389067′]

Bohužel, na další kapely Inferno, Unclean a Amon jsme již nevydrželi. Program měl velké zpoždění a ráno nás čekal další náročný program. Tímto se kapelám omlouvám, že nám ani fotky, ani nenapíšu svůj dojem. Třeba příště.

Na závěr bych rád napsal, že celá recenze je pouze můj subjektivní názor, do kterého mi nekecala ani má druhá polovička (až příjde z práce, tak si to od ní možná ještě slíznu). Poslouchám jiný styl hudby, přesto s čistým svěšdomím můžu říct, že kdo váhal, jestli dorazit a nakonec nedorazil, o hodně přišel a dobře mu tak. Nechal si utéci opravdu nadupaný fesťák. Pevně doufám, že se organizátoři nenechají odradit letošní nízkou účastí a naservírují nám příští rok další energetickou pařbu.

Ave Satan!