Úvod Reporty 16.8.2012 – Gothoom & Extreme Core Terror 2012 | Ako bolo? Super...

16.8.2012 – Gothoom & Extreme Core Terror 2012 | Ako bolo? Super bolo!

196
0
Reklama

Delší dobu jsem na internetu sledoval masivní reklamní kampaň na pro mne do té doby neznámý festival Gothoom & Extreme Core Terror 2012, který se měl konat na Slovensku poblíž městečka Nová Baňa. Okukoval jsem fotky z předešlých ročníků a trošku se plácal do čela, že co za blázna dělá třetí ročník fesťáku a už se hlásá tím, že tam bude mít takové prdy kapely jako jsou Behemoth, Septicflesh či Skyforger. Vzpomněl jsem si na krachující fesťáky v čechách a tak nějak jsem si pomyslel, že podobný osud bude mít i tento třídenní festival.

Nicméně jsem byl v kontaktu s pořadatelem Petrem Doomasem Beťkem a začal jsem postupně chápat, že tenhle festival bude skutečným festivalem. Pokud jsem předtím měl jakékoliv pochybnosti, ty se postupně rozplynuly a zvítězilo nadšení, že českým matadorům Brutal Assault či Masters Of Rock roste konkurence na Slovensku. A že jsem svůj názor změnil jste poznali všichni, protože jsem se zapojil do aktivního propagování festivalu.

gothom & ect

Takže si řekněme, jaké to na festivalu bylo. Úžasné! Né, nelezu nikomu do zadku za to, že nás na fesťák pozval, ani kvůli čemukoliv jinému.  Prostě bylo fajn. Po příjezdu na místo jsem byl nejprve rozčarován velmi malým, zato útulným areálem. Přemýšlel jsem, kam až může velikost festivalu růst, když areál odhadem mohl pojmout cca 2000 lidí. Došlo mi, že BA či MOR se nemusí svých pevných nohou bát. Ale! Opak je pravdou. Ač je areál menší, má to své výhody. Neztrácíte se v anonymním davu, ale za ty tři dny se v podstatě se všemi seznámíte a získáte nové přátelé. Prostě ideální místo pro lidi, kteří nemají rádi ty masové davy na obrovských fesťácích. Slabinou se nakonec ukázala možnost parkování, které bylo omezeno, a pokud by dorazilo dvakrát víc lidí, už by Peter musel zajistit i takový ten lis, co mají v kovošrotu, jak s ním lisují autovraky a házet to pak na hromadu.

Každopádně areál, pod kterým se rozlévá jezero Tajch hluboko v kopcích je naprosto fantastické místo i pokud Vás nebude zrovna nějaká kapelka bavit. Můžete si zajít zaplavat nebo se projít a utahat se v prudkých stoupáních.

Při pohledu na pódium jsem si připadal jak Alenka v říši divů. Byli jsme na několika menších festivalech, ať již to byly první ročníky nebo Xté, ale takto vybavené světly a zvukem jsem pódium dlouho neviděl a to si nedělám prdel. Několikrát jsem se pokoušel spočítat všechna světla, ale nikdy jsem nedopočítal, prostě morda. A protože jsme dojeli dopoledne, už už jsem se těšil na večer, až tu famóznost uvidím v akci. A nebyl jsem zklamán, to mi věřte. Ale to předbíhám čas.

Napřed bych měl všechny obeznámit, že jsem spíše powerista, takže žádná z kapel mi nic neříkala a neznal jsem je, snad krom Behemoth, které jsem občas slyšel či viděl jejich klip. Zato moje Masha, to už bylo spíše něco pro ni. Ale vše se v dobré obrátilo a i já si festival hodně užil. Překvapivě. Dorazili jsme ve chvíli, kdy vystupoval opavský Sklepmaster a přestože bylo dopoledně, jeli naplno a i těch pár fanoušků, co už se probralo z předešlého dne (festival začínal ve čtvrtek a my dojeli až v pátek) jim vytvořili skvělou atmosféru. Každopádně nás dostalo vystoupení španělské hardcorové kapely Far’n’Hate. Naprosto nadupaná hudba s kytarovými grify, které musely strhnout každého, obvzláště frontman Marcus byl jako nadopovaný několika injekcemi adrenalinu a poletoval jako splašená moucha před plácačkou. Okusoval ostatní muzikanty, dělal kotrmelce, salta, běhal mezi lidma, takové neposedné pekelnictvo. Prostě pokud někde uvidíte, že tam tahle grupa bude hrát, neváhejte a vyražte na cestu, protože to opravdu stojí za to.

Samozřejmě jsme se těšili na všechny kapely, přesto některé nás oslovily více, některé méně. To že se zde o některých nezmíním, není proto, že se nám nelíbily, ale prostě že jich bylo tolik, že by tenhle článek musel být dlouhý přes 298 stran A4 a to by faaakt nikoho nebavilo číst. A asi by mne to ani nebavilo psát. Každopádně všechny kapely i přes nižší návštěvnost přes den jely naplno jakoby hráli pro tisíce fanoušků a o to mocnější dojem z celého festivalu si mohli všichni odvézt ve vzpomínkách. Přesto se musím zmínit i o kapele Doomas. Ano, už jste to četli, je to přezdívka pořadatele, ale i název jeho kapely. Nejvíc mne dostalo, že na pódium nikdo nestaví bicí. Už jsem slyšel hrát kapely s jednou kytarou, bez basy, ale bez bicích poprvé. Ale když můžou kapely hrát se samply kláves, proč né s automatickým bicmanem, že? Peter měl co dělat, aby své vlastní vystoupení ustál, nebyl na tom zdravotně moc dobře, příprava fesťáku a Brutal Assault si vybrali svou daň, a tak nadopován léky a povzbudidly byl jeho výkon hoden obdivu. Naprosto famózně a s přehledem odehráli celý svůj set a kdyby se o tom Peter nezmínil či nebyl tak profláklý, nikdo by nepoznal, že svou energii ždíme z posledních sil. Každopádně hudba skvělá, na to, že to není můj styl, líbilo se mi to a zdá se, že budu rozšiřovat své obzory. Imho, já to propásl, ale až zas Peter bude říkat “bli,bli” pořádně se na něj dívejte :-) I tahle akcička prostě ladí dojem.

Přestože jsem se těšil, že poprvé uvidím Behemoth naživo, intuice mi říkala, že Septicflesh mne osloví více. Jejich repertoár čpěl agresivitou a odhodláním zbořit všechny fandy a díky skvělému ozvučení a světelné show se jim to dařilo už od prvních tónů a Seth se s tím vůbec nepáral. Davy lidí, kterých Septicflesh přilákal na šest stovek, si jejich vystoupení užilo plnými doušky a naplno. Grandiózní dojem si prostě musel odnést každý, ať se mu to líbilo či nikoliv. A stejně dopadli všichni po paganském monstru lotyští Skyforger, kteří rozduněli noční kopce do rytmu.

I sobota přinesla spousty bezvadných kapel, mezi kterými bych vyzdvihl ruské Septory, kdy opět kapela sršela energií rusku vlastní. Tento den také patřil kapelám, o které pečuje Peter se svým Gothoom Productions, tudíž nemá smysl vysvětlovat, že celý den zněly areálem tóny těch nejzajímavějších death a black kapel. V parném slunku, kdy to peklo oprvadu stejně jako kapely, si musel každý připadat jako na rande se samotným Luciferem. Jak jsem prohlásli: tohle není léto, tohle je demoverze krematoria. A to přišlo večer s Behemoth. Mashi se zase líbila kapela Trollech, především proto, že jde o českou kapelu, která zpívala česky, což se mezi ostatními grupami vyjímalo.

Přestože oproti plánovanému času hráli Behemoth dříve, nic to nezměnilo na mocnosti celé show. Pravda, chyby by se našly, například chyba jejich technika způsobovala zpočátku vypadávání Nergalovy kytary, nebo také že oproti avízovaným 90-ti minutám hráli jen hodinu a tu devadesátku si vybrali na přípravě pódia, ale co už. I mistr tesař se utne. Každopádně všichni se těšili na famózní ohnivou show. Ale že to bude takové peklo, to asi málo kdo v takto malém areálu čekal. I my, přestože jsme stáli téměř na vrcholu diváckých ochozů, jsme dost zřetelně cítili to teplo od šlehajících plamenů. Ani trochu jsem nezáviděl těm, co stáli přímo v prvních řadách. Celé jejich vystoupení asi víc než hudba dominovaly zmíněné plameny, hořící kříže či megadýmovnice. Celý firecircus ukončily milińy černých konfet, které asi půl minuty zasypávaly kompletně celý areál a v lidech vzbuzoval pocit sežehnutí. Přesto si rýpnu: psal jsem o tom zrovna nedávno, ač Behemoth měla být hvězda festivalu, přilákal asi o sto lidí méně než páteční Septicflesh.

No co Vám budu vyprávět. Celý festival prostě působil fajnovým dojmem, počasí přálo, vše pro kapely i fanoušky bylo připraveno na jedničku. Opravdu příjemný areál včetně okolí dokázal nabít energií opravdu každého. Nejen Petrovi, ale i celému týmu, který mu s celým festivalem pomáhal, patří obrovský dík. Přestože se jednalo spíše o menší festival, promo, zvuk, světla, servis, to vše každého muselo naplnit stejně jako monstra ala Wacken. Je až s obdivem, jak někdo s tak velkým srdcem dokáže nachystat takovouto lahůdku pro lidi. Po celou dobu na nás sršela pohoda, nejen slovenští fanoušci se chovali velmi ukázněně (drbe do mně Masha, ať to tak napíšu, já bych napsal, že se nervali, neblili všude, neotravovali opojení alkoholem atd, ale manželka je manželka:-) ), prostě faaakt pohoda. Kdo váhal, jestli na fesťák jet, ať si koupí cca 3 metry lana, najde velký šutr, uváže si ho kolem krku a hups s kamínkem do Tajchu. Protože si nechal ujít opravdu skvělou akci. A přestože už teď Peter hlásá, že další ročník bude, měl by si každý uvědomit, že i když příští rok bude Gothoom ECT opět, tak každý ročník je jedinečný a nikdy se nebude opakovat. A to platí nejen o tomto festivalu.

Ještě bych zmínil jednu pozitivní a jednu negativní věc. Ale ani jedna nemá nic přímo společného s fesťákem.  Poprvé jsme ochutnali Radlera s příchutí limetky, dokonce čepovaného, a hmmmm, byl skvělý. Naopak po celý fesťák jsme za dvě kávy platili euro šedesát, kdežto v neděli ráno už dvě era čtyřicet. Asi by se tam měla zajet mrknout SOI, protože to je fakt podivné. Když jsem se ozval, že jsme celý fesťák platili podstatně méně, odpověď zněla “viete čo, ja dopredávam a zbavuju sa zásob”…Holt, něco je na slovensku jinak :-) U nás se většinou při výprodeji slevňuje, ale co už. Festival byl good a tak to má být.

Čekali jste, že se zas do něčeho obuju, že mi tam něco nesedělo? Hmmm, tak vězte, že po hodně dlouhé době jsem byl spokojen, odpočinul si, užil si zábavu, prostě bylo mi fajn. Oba jsme si to užili. Všichni jsme si to užili. Díky, Gothoom & Doomas!

Náš sestřih z Gothoomu:

[pro-player width=’640′ height=’480′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=bpHAp5P1kdY[/pro-player]

A pár dalších záběrů:

Doomas

[pro-player width=’640′ height=’480′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=UW5JVf6qxrM[/pro-player]

Behemoth

[pro-player width=’640′ height=’480′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=jFt0FTmOaRk[/pro-player]

Reklama