Home Reporty 5.10.2012 – Tři Sestry rozvášnily Grumvíř!

5.10.2012 – Tři Sestry rozvášnily Grumvíř!

0
5.10.2012 – Tři Sestry rozvášnily Grumvíř!

Asi si říkáte, proč na Metasvětu píšu o punkovém koncertě. Tak abych to objasnil: jsem vlastenec a tak jsem prostě musel podporovat místní akci, to dá přeci rozum, no né?

Když jsme se rozhodli, že nejen na internetu budeme podporovat tuto akci, ale že ji obšťastníme i svou návštěvou, nebyl jsem zrovna moc přesvědčen o vhodnosti místa, tedy Krumvíře, pro takovou akci. Koncert pořádala agentura Detroit Music z Klobouků u Brna, což je co bys kamenem dohodil a zbytek doplivl.

Trošku nešťastné mi přišlo ohlášení jen pár dní před samotným koncertem, že se nesmí fotit profi foťáky jako zrcadlovky a podobně. Tohle má ve svých podmínkách Pragokoncert a tohle omezení nikdo nebere pozitivně. Ono je celkově dost zvláštní, že tyhle omezení jsou bežné v česku, vyjedete za hranice a focení není problém. Taky mi přišlo trochu diskriminující, že řekněme lidi, kteří chtějí dělat pěkné fotky a pořídí si kvalitnější foťák, který je mimochodem již cenově víc než dostupný, nesmí fotit. Ale to je rozhodnutí pořadatele. Každopádně vím o lidech, co měli v předprodeji koupený lístek a po zveřejnění této informace odmítli akci navštívit a lístek dali/prodali někomu jinému. Tohle oznámení mělo přijít už na začátku proapagace a né těsně před koncertem.

Už příchod k místnímu kulturáku nasvědčoval, že tentokrát to bude mazec. Dav lidí, několikametrová fronta, hukot jako na Bazalech, no doprdele. Odstáli jsme si frontu a u dveří už nás vítá David Kot, organizátor koncertu a majitel D-Music v jedné osobě. Viděli jsme se poprvé a působil na mně jako pohodový človíček, i když ještě mlád. Ihned jsme dostali visačku “Personál” a fičeli do sálu. To byl ještě více méně prázdný, každej se bavil ve vestibulu a u výčepu. V tuto chvíli bylo ještě vše relativně v pohodě, ale jak se čas posouval směrem k půlnoci, byl výčepní zralý na pohlavkování. Neskutečné čekání, než natočí pivo, jedno po druhém, kurňa proč jich neroztočil mraky naráz? V tomhle dělal Davidovi špatné jméno.

Světelná show byla jednoduchá, ale to bylo jedině dobře, protože potvrzovala atmosféru punku. A to i přesto, že skutečných punkáčů tam bylo poskromnu. Přeci jen naše ročníky, které jsme čuchli k punku a anarchii, jsme již starší a libujeme si v poklidnosti. Ale staré lásky nerezaví, a tak se postupně sál s kapacitou tisíc lidí naplnil téměř po okraj, osmistovka dorazila určitě.

Ale soustřeďme se na koncert. Předskokanem byla kapela Mnohej z nich je hrbatej (M.Z.H), spřízněnci Tří Sester. Nikdy jsem o nich neslyšel a tak jsem s napětím poslouchal každej song a nejvíc se mi líbila skladba Pivo Buřty Autodrom. Když hráli M.Z.H., nahrnul se dav do sálu a pařili na ně jako na slavnej Erasure. V tu chvíli asi ještě nkdo nebral v potaz, že hlavní host teprve příjde, protože kalili jako o duši. Ono se není ani čemu divit, protože muzika byla skvělá, vtáhla vás ať už jste chtěli nebo ne. Když to nešlo po dobrém, nakopala vás do prdele a pařili jste jak rytmus kázal. Ulítnutý punk se lidem očividně líbil a hovoří o tom také ohlasy po koncertě.

Po krátké přestávce už nastoupily očekávané Tři Sestry. Prvotní nadšení davu však rychle opadlo a není se čemu divit. Pokud M.Z.H. měli lidi navnadit, tak to udělali na 1000%. S nástupem Tří Sester totiž veškerý elán a energie, kterým byl dav lidí nabit z předskokana opadl. Prostě ten drive opadl. Přesto se dav nechal strhnout a především u profláknutých skladeb se snažil zpívat chorály. Bylo skvělé vidět tak sjednocené fandy. Ať už si každý o vystoupení Tří Sester myslí své, můj osobní názor je ten, že v Krumvíři, a tuším, že i kdekoliv jinde, bylo jejich vystoupení podobné “hospodské dechovce”, která s punkem nemá nic společného. Byl jsem sklamán i proto, že Fanánkovi nebylo moc rozumět při zpěvu, což je jistě škoda, ale to už je chyba zvukaře.

Celkově však akce byla povedená, podobnou Krumvíř již dlouho nezažil. A za to patří dík Davidovi Kotovi z Detroit Music, kterého jsem posléze vyzpovídal.

Co tě vedlo přitáhnout do Krumvíře právě Tři Sestry? Neměl jsi obavu, že by třeba nebyl velký zájem právě o tento hudební styl?
Vedla mě k tomu absence koncertů v KD – Krumvíři a chtěl jsem si na na ně zajít :-) Kdo by neměl rád Tři sestry?

Musel jsi Tři Sestry dlouho přemlouvat, aby k své tour přidali i Krumvíř?
Nebyla to tour, byl to samostatný koncert.

Častou otázkou bylo, kdo zakázal fotit zrcadlovkami. Byl to nápad kapel nebo tvůj?
Souhlasím s názorem svého kamaráda fotografa a kameramana Pavla Buchty o jehož příspěvek se s tebou rád podělím:
, tohle je prostě normální, i my co budeme fotit a točit oficiálně prostě nemůžeme před nima stát celej koncert, povolený sou zhuba první 2 min koncertu… je to tak prostě zavedený všude u kapel který už nejsou z horní dolní. to je tak prostě všude ne jen v krumvíři. Si představ kdyby si hrál v kulturáku a pod tebou celej koncert banda fotografů co ti do ksichtu pálí bleskem a kameramani co zas svítí celou dobu světlem… a hlavní nemůžeš točit celej koncert aby sis třeba z toho neudělal DVD na nevydělával na jejich slávě. já myslím že je to pochopitelně vysvětleno…”

Nedalo se nevšimnout značky “Neházej pivi” nad pódiem. Očividně to byl pro někoho návod, co s pivem dělat a tak létalo vzduchem. Byl úklid náročný? Nebo tě teprve čeká?
Mám už tak z 90% uklizeno a dost lidí mně pomohlo.

Pořadatelé nebyli zrovna moc viditelně označeni, takže občas jejich výpady mezi návštěvníky nebyly zrovna chápány pozitivně. Tohle by asi chtělo zlepšit, nemyslíš?
Opravil bych tě, tohle nebyli pořadatelé, pořadatel byl a bude vždy jen jeden. Tohle byla ochranka.

Punkový koncert sebou vždy přináší pogování, které ovšem pořadatelé nebrali zrovna moc s rezervou apokud se tam lidi začali pošťuchovat, hned tam mezi ně vlétli. Takže se lidi nemohli zrovna moc bavit tím, co k punku patří. V tomto by asi taky bylo dobré něco udělat. Nebo máš ty osobně dobrý pocit z jejich práce?
Znovu tě musím opravit, nebyli to pořadatelé, ale ochranka. Z ochranky jsou všichni moji kamarádi z boxu, ptal jsem se jich, na to co se stalo, že to zašlo až k tomu, že museli některé jedince vyvést a říkali, že kdyby se chovali normálně, tak by to bylo v pořádku, ale někteří neustále 3 hodiny provokovali ostatní účastníky koncertu a i přes veškerá upozornění v tom dále pokračovali. Pogo a umýslně provokovat lidi je dost velký rozdíl. Tohle je můj názor.

Proklínaným článkem na koncertě bylo pivo. V čem vidíš problém ty?
Málo výčepů. Tohle jsem podcenil, v příštím roce bude pípa na každém rohu.

DMusic. Nemůžu si pomoct, je to Disko Music? Nebo David Music? Proč právě tento název?
Je to Detroit Music, jelikož jsem provozoval i Music Bar Detroit a tam název vznikl.

Pocházíš z Klobouků u Brna, co tě nutilo uskutečnit koncert v Krumvíři? Jaký je tvůj názor na možnost hraní zde v kraji? Myslíš si, že je tu dostatek prostoru, kde by se lidi mohli vybouřit, aniž by byli nuceni navštívit Brno?
Vstřícnost krumvířského starosty, zastupitelstva a rady, protože v Kloboukách se nedá s nikým z vedení města domluvit. A hlavně tam nejsou žádné prostory. Prostor, kde se lidi mohou vybouřit, je krumvířský kulturák, do kterého se v příštím roce plánují minimálně tři další koncerty.

Díky za rozhovor.