Home Blog Revivaly: onanuj, onanuješ, onanujou…

Revivaly: onanuj, onanuješ, onanujou…

0
Revivaly: onanuj, onanuješ, onanujou…

revivalTaková trochu žabomyší válka mně nedávno provázela na Facebooku. S tím se mi ve zprávách začaly objevovat dotazy, co si myslím o různých revivalech.  Zároveň mi začalo hodně kapel psát ohledně festivalu VanDaalFest Open Air, který pořádám v srpnu. Kapel, které hrají přebíračky. Nebo jsou přímo revivaly (tribute) známých kapel.

Ač jsem měl úvahu vzít na VanDaalFest jednu kapelu, která hraje přebíračky, byl to ve mně boj. Proč? Protože se netajím tím, že různé revival kapely nemám rád. Tak nějak nedokážu ocenit to, že někdo umí zahrát něco, co hraje někdo jiný. Nebo to otočme: neumím ocenit, že někdo není schopen napsat a hrát vlastní songy.

Podle mne je to totiž prachobyčejný hyenizmus, zneužívání slávy někoho jiného. Když chci hrát, tak přeci svou tvorbu, ne? Proč se někdo snaží někoho napodobit, a upřímně, nikdy se to nikomu ve skutečnosti nepodaří. Srovnal bych to se sexem. Originál, to je pořádná svěží milostná scéna, revival je stupidní onanie levačkou. A nejvíc mně baví ty revivaly, které se snaží napodobit i scénu, oblečení atd, to už mi fakt příjde jako kašpárci.  Když už tihle muzikanti umí zahrát to, co odkoukaj z youtube či naposlouchaj z nahrávek, proč raději nesloží nějakou vlastní věc? A pokud to neumí, proč neřeknou někomu, kdo ty nápady má a něco by jim složil? Dyť spousta těch kapel, které oni kopírujou, v podstatě nemaj vlastní skladby, ale někdo jim je skládá.

doro_revival_-_plakat_131129_Prerov_A4Jednoduchý důvod: na revival totiž chodí více lidí, než na kapely, které se snaží tvořit svou vlastní hudbu, tráví časy ve zkušebně a snaží se složit hit, který bude tahat lidi. A taky si pořadatelům můžou říct o podstatně větší balík peněz za vystoupení, než ty ostatní kapely.

To už je úplná zhovadilost, že pořadatelé zvou na své akce tyto nenažrané kapely. A lidi jsou divní, že na ně příjdou a tím degradujou původní kapelu do pozice štěkajícího pejska na baterky. Jistě, původní autoři jsou rádi, že se jejich skladby hrajou, protože za ně pořadatel odvádí ty nehorázné poplatky sdružení s názvem OSA (pokud vůbec), kapely samotné už z toho moc nadšeny nejsou, že se někde odehrává jejich vystoupení bez nich. Což je celkem logické. Protože i oni něco vrazili do své tvorby, aparátu, image a promotion a nějak by rádi ty peníze získaly zpět. A když né ty kapely, tak agentury, které ty kapely dostaly do povědomí lidí.

Usmívám se taky při poslechu rádia, když tam slyším jakýkoliv starý song v novém kabátu. A vždycky je to nějaký starý hit jako prase. Co chce ta osoba, která to nově nazpívá, přidá tam nesmyslné nástroje, které v originálu nejsou, nedej bože to nazpívá tak trošku jako po svém, přeci lépe, ne? To taky nemůžu pochopit. Schválně tu přidám video, na které jsem si vzpomněl, právě ve spojení s kapelou, která hraje přebíračky. Na videu to pipina nazpívala podle sebe (ale hodně odporně dle mne) a pak je další pecka, když se to takhle pitomě naučí hrát kapela (přesněji zpěv), která to pak hraje po zábavách a myslí si, jak výborně hrajou originál (a tady mé uznání: kopie toho zpěvu dokonalá :-) ). Ale několik nás, co jsme na tom vyrůstali, jsme to prostě nestrávili.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=1iwFXPKy1YQ[/pro-player]

Nevadí mi, když kapela hraje svou tvorbu a vezme třebas jednu skladbu od kapely, kterou žerou a zahrajou ji, to je v poho, dělaj to pro pobavení a víceméně jako poctu té kapele. Takhle by to mělo vypadat. Tohle je z mého pohledu OK.

Tož tak je to se mnou. A proč jsem to psal? Protože ORIGINÁL je jen jeden, vše ostatní jE ONANIE nad dílem ORIGINÁLŮ.

Ámen.