Home Rozhovory Rozhovor s Claire Percival (Dead Label)

Rozhovor s Claire Percival (Dead Label)

0
Rozhovor s Claire Percival (Dead Label)

Irské trio Dead Label začala být jiskrou v oku mezi kapelami z celého ostrova poté, co dělala předkapelu pro Machine Head na koncertech v Belfástském Ulster Hall 25. srpna a v Dublinském Olympia Theatre o dva dny dříve. Jak se dostala mladá kapela k bez debat jejich největším koncertům jejich dosavadní kariéry, na to se ptal reportér Planet Mosh jediné dívky v kapele Claire Percival.

biciPM: Můžeš nám říct něco o kapele, odkud pocházíte a jak jste se dali dohromady?

CP: Jsme tříčlenná kapela z Calbridge. Bydlíme od sebe pět minut chůze. Hrála jsem v kapele s Danem (basa, zpěv) více než šest let a Dan s Dannym (kytara) spolu chodili do školy. Měli jsme kapelu s názvem VX. Když jsme se rozpadli, začalo nám hraní chybět a tak jsme založili Dead Label.

PM: Má název DL nějaký speciální význam?

CP: Ano, má. Když jsme spolu začali hrát, tak se stala smutná věc. V Anglii žila dívka, která se jmenovala Sophie Lancaster a ta byla zavražděna jen proto, že byla vyznavačem kultury Goth. Byli jsme tím tak zhnuseni, že jsme napsali skladbu o lidech co vraždí bez důvodů. Skladbu jsme pojmenovali Dead Label. Poté jsme začali uvažovat nad názvem kapely. Začali jsme procházet různé styly a žánry. Nechtěli jsme být škatulkováni do různých stylů metalové hudby. No a nám se celkem líbil právě název Dead Label. Tak jsme se rozhodli, že skladbu přejmenujeme na Rest In Piece a my si necháme název Dead Label.

PM: Jaké jsou vaše hudební vzory?

CP: Vzory máme společné, jsou to hlavně  Machine Head, Metallica, Pantera, Slipknot, Caliban, Bring me the Horizon, Architects, Thin Lizzy, Guns and Roses, Megadeth, Lamb of God atd :-)

PM: Jak by jsi charakterizovala váš styl ?

CP: Byli jsme zařazováni do všeho možného pod sluncem. Od metalcore po grind, thrash, groove a také death. Myslím si, že jsme většinou groove, ale záleží na posluchačích. Vždycky jsme chtěli být prostě metalová kapela.

PM: Právě vám vyšel debut – Sence of  Slaghter. Co mohou očekávat fanoušci, kteří album ještě neslyšeli?

CP: Je to začátek našeho zvuku… Přimočarost, head banging, groove pasáže a rify. Moc se tam nezpivá, spíše řve. Je to muzika na živé hraní.

dead-label-koncert1PM: Řekni nám něco o vašich skladbách.  Co ovlivnilo vaše skládání a hlavně texty?

CP: Texty píše Dan a je ovlivněn věcmi, ktere se dějí kolem něj. Jako například co se děje ve světě a to, co ho oslovuje. Některé jsou i osobního rázu. Co se týče hudby, skladby jsou napsány a zaranžovány tak, aby tě zaujaly už při prvním poslechu, takže když nás uvidíš živě, doufáme, že skladby budou dost zajímavé, aby sis je užil bez toho, aniž by jsi je předtím slyšel. Moje oblíbená věc na albu je Catechism. Je sice krátka, ale jako by tě stále bila do tváře. Takhle to cítím já.

PM: Řekni nám něco o videu ke skladbe Self Immolation. Jaké je pozadí příběhu a kde bylo natočeno?

CP: Tohle video bylo natočeno s extrémně nízkým rozpočtem. Věděli jsme, že musíme natočit klip na podporu alba. Chtěli jsme v něm hrát, abychom dodali a předvedli energii, kterou předvádíme živě. A také aby lidé věděli, že jsme tříčlenná kapela. Nějaký známý od Danova otce nam dovolil pouzit pro natáčení exteriér a interiér jeho fabriky na výrobu židlí a křesel. Venku byly nějake přepravní kontejnery a nějaké věci. Režisér v nich viděl perfektní kulisy. A měl pravdu. Měli jsme také štěstí, že kolem projížděly vlaky, které dodaly videu atmosféru. V den natáčení byla zima, takže jsme natáčeli také uvnitř fabriky. Sólozpěvy se natáčely ve sklepě pivnice v Drogheda. Režisér je náš známý, takže jsme se cítili při natáčení uvolněněji, ale i tak bylo těžké předvádět energickou hru. Jednoduše řečeno, byla to skvěle odvedená režisérova práce. 

PM: Je trochu netypické pro metalovou kapelu mít bubeníka dívku a hlavně tak hlasitě hrající. Cítiš nějakou nevraživost od fanoušků nebo kolegů muzikantů, že jsi žena? A nebo to přehlížíš?

CP: Po pravdě řečeno, většina se k celé věci vyjadřuje pochvalně. Ano, bylo několik incidentů s lidmi, kteří to odsuzovali před tím než mne slyšeli hrát, ale potom se vždy omluvili, což bylo moc milé. Na metalové scéně je nekolik bubeníků “žen” a většinou nejde slyšet žádný rozdíl.

PM: Osobně jsem navštívil několik vašich koncertů. Pro toho, kdo neměl to štěstí, řekni nám jak to na nich vypadá?

CP: Na našich koncertech nám jde hlavně o jedno – všechny rozhýbat a dostat do varu. Myslím, že čím více energie vydáš, tím více ji dostaneš zpátky. Je těžké přimět lidi aby začali s “Mosh-Pit”, ale když začnou tak je to skvělý pocit.

PM: Je to velká věc dělat předkapelu někomu jako je Machine Head. Jak jste k tomu přišli ?

CP: Byla to pro nás velká pocta. Machine Head byli pro nás vždycky na prvním místě. Bereme to jako ocenení za všechno, co jsme doposud dokázali. Režisér našeho videa pracoval pro Machine Head, ukázal Robbovi (Flynn) naše video a tomu se to líbilo. Nejlepší moment mého života bylo zvednut telefon od Roba a přijmout tuhle nabídku.

dl-fbPM: Jaké to bylo hrát před notoricky věrnými fanoušky Machine Head?

CP: Taky jsem velký fanoušek Machine Head, navštívila jsem jejich koncerty, sledovala předkapely a říkala si – pohněte a nechte už konečně hrát Machine…, takže jsem věděla, že fanoušci budou čekat na hlavní hvězdu. Ale šli jsme na podium odvést svou práci a rozehřát publikum. Největší strach jsme měli hrát naše věci, které jsou silně ovlivněny MH, ale bylo to jako hrát před bohy a byl to skvělý pocit.

PM: Jaký je tvůj názor na irskou metalovou scénu v téhle době?

CP: Můj názor je, že by to mohlo být o hodně lepší. Tahle země je plná opravdu velice talentovaných umělců a kalpel. Myslím tím, že můžou soupeřit i třeba s Lamb of God, ale většina koncertů je zaplněna jen z jedné čtvrtiny. Je tady pár dobrých míst jako je třeba Pit v Dublinu, Fibber’s a nebo The Siege of Limerick, ale žádný klub nezaplníš. Musí se něco udělat, aby jste dostali lidi ven. Možná vstupy zdarma a nebo něco takového. Prostě zachránit scenu.

PM: Na závěr, co plánuje Dead Label do budoucna ?

CP: Máme před sebou několik koncertů po Irsku, poté jdeme točit další video, děláme support pro The Dead Lay Waiting na jejich turné po Irsku. Celé září pojedeme šnůru po Anglii. Potom máme velké plány, které nemůžeme samozřejmě ještě zveřejnit :-).

Kapela Dead Label vystoupí v listopadu v Opavě, Novém Jičíně a v Pohoří s dalšími skvělými kapelami, mezi které patří například Far’n’Hate či Doomas.

Překlad: Jarek Toman | Originál: Planet Mosh