Úvod Tiskové zprávy Sádekfest 2015

Sádekfest 2015

73
0
Reklama

SÁDEKFEST letos nahradí Heraltickou Sbíječku

Éra Heraltické Sbíječky skončila! Fanoušci tvrdé muziky však o oblíbený festival nepřijdou, a to díky bleskové reakci torza pořadatelů, jejichž snaha vyústila ve vznik SÁDEKFESTu. Na kvalitu vystoupivších kapel nebude mít tento fakt žádný vliv, byť dojde oproti předchozím ročníkům k mírnému zeštíhlení počtu vystupujících. Důvody sníženého počtu vysvětluje hlavní pořadatel těmito slovy: „V předchozích ročnících začínala vystoupení již v poledních hodinách, zájem fanoušků o kapely v dopoledním bloku však nebyl nijak valný, a vůči kapelám otevírajícím festival to nebylo úplně férové. Proto jsme se rozhodli jejich počet snížit a posunuli jsme čas vystoupení první smečky přibližně na čtvrtou hodinu odpolední, kdy již byly předchozí ročníky slušně zaplněny návštěvníky. Pro nedočkavé i letos otevřeme pomyslné brány festivalu ve 12 hodin, chystáme se návštěvníkům zpestřit čekání doprovodným programem, který bude obstarávat projekce koncertů a klipů.“

Již v úvodu festivalu budou otevřeny občerstvovací stánky, návštěvníci tak dostanou možnost zahnat žízeň osvěžujícím drinkem či naplnit žaludek dobrým obědem. K tématu občerstvení dodává hlavní pořadatel následující: „Z důvodu zájmu o vegetariánskou kuchyni jsme letos ke klasickému „menu“ festivalu nachystali novinku v podobě sójového guláše. V oblasti jídla jsme v minulých ročnících nebyli úplně spokojeni s vydávanými porcemi a také kvalitou jídla, což chceme letos posunout úplně jiným směrem. Mohu prozradit, že o chuťové buňky fanoušků se letos bude starat profesionální kuchařka, která má bohaté zkušenosti s vyvařováním velkému počtu strávníků, a mimo jiné, prošla školením držitele slavné Michelinské hvězdy. Ačkoli se to může někomu zdát paradoxní, v porovnání s předchozími ročníky se i přes výše uvedené chystáme udržet, případně mírně snížit, ceny prodávaného jídla. Není to na malých festivalech typu SÁDEKFEST zcela běžné, ale v oblasti občerstvení nechceme zapomínat ani na vystupující kapely, o které bude dobře postaráno.“

Dalším vstřícným krokem k fanouškům ze strany pořadatelů SÁDEKFESTu, je pokles ceny vstupného oproti loňskému ročníku Sbíječky. Cena vstupenky byla stanovena na 100 Kč, a zakoupit ji bude možno pouze na místě v den konání. Pokud něco zůstalo nezměněno, pak je to místo konání festivalu a zvolený kalendářní den. I letos se bude festival konat v obci Sádek u Velkých Heraltic, a znovu půjde o záležitost jediné srpnové soboty. Datum jeho konání bylo stanoveno na 22.8.2015, a jak již bylo uvedeno, vstup do areálu bude umožněn návštěvníkům od 12 hodin, přičemž první kapela se na pódiu objeví okolo 16. hodiny. A na které kapely se mohou fanoušci tvrdé muziky těšit?

Ostravská hardcore/metalová kapela PRIMARY RESISTANCE je relativně mladým uskupením, jelikož se na scéně pohybuje teprve od roku 2012. Většina členů se však již spíše řadí k matadorům scény a má zkušenosti na rozdávání. Po vydání dema s názvem Devastated Souls vyrazili PRIMARY RESISTANCE do klubů a na pódia festivalů, přičemž za zmínku stojí vystoupení na festivalech Brutal Assault, Obscene Extreme či Fajtfest. Za splněný sen mnoha muzikantů se pak dá považovat předskakování legendárním HATEBREED či NAPALM DEATH.

Zkušenostmi oplývají také členové kapely BAD FACE. Aby také ne, když oblast Slovácka je svým způsobem mekkou tuzemského death metalu. Za všechny můžeme připomenout kapely KRABATHOR, HYPNOS či MASTER, které si vydobyly světové renomé. Není proto divu, že pěkný rachot umí BAD FACE vyloudit ze svých nástrojů i přesto, že na pódiích vystupují pouze ve třech muzikantech. Minialbum Overload vyšlo v roce 2012 a je prozatím poslední nahrávkou z tábora kapely, která má za sebou vystupování na velkých tuzemských festivalech, mezi nimiž lze jmenovat Masters of Rock, Basinfirefest či Noc Plná Hvězd. Do širšího povědomí publika se kluci zapsali také předskakováním kanadských thrash metalových veteránů ANNIHILATOR.

Z Ostravy se na festivalu objeví také death/thrash metalová smečka NAHUM, která byla založena již v roce 2004. Spící hydra však roztáhla svá chapadla naplno až v roce 2012, kdy natočila, a vlastním nákladem vydala, pozitivními recenzemi ověnčené, album The Gates Are Open. Vydanou prvotinu následně NAHUM podporují živým vystupováním, a to především pořádáním akce s názvem Four Horsemen Tour, během které objížděla kapela republiku za doprovodu death metalových stálic domácí scény TORTHARRY či PANDEMIA. Svými kvalitami kluci zaujali promotéry větších akcí, a tak se kapele naskytla příležitost zahrát si například na festivalech Aggresive Music Fest, DeathNoise či Gothoom.

Jak se již stalo zvykem festivalů pořádaných v Sádku u Velkých Heraltic, ani letos nebudou fanoušci ochuzeni o zahraniční exkurzi, která letos přijede ze slovenských Košic a nese název WASTAGE. Slovenský kvintet na svých nahrávkách předvádí přímočarý thrash metal říznutý hardcore muzikou, a pro fanoušky, kteří si pod pódiem rádi zařádí při pogování, jsou tím pravým ořechovým. WASTAGE vznikli již před více než 15-ti lety, ale po dlouhé odmlce se skupina rozjela tím správným směrem teprve v roce 2012. Letos kapela suverénně vyhrála anketu fanoušků o účast na festivalu Gothoom, a v květnu si ke křtu svého alba Slave to The System přizvali polské DECAPITATED.

Krnovští TARTAR:OS se letos postarali o zrychlený tep všem svým fanouškům, když oznámili odchod kytaristy Roba, následovaného také bicmenem Márou. Zdravé jádro v podání vokalisty Radana a baskytaristy Wassy ovšem zůstalo, a tak se mohou příznivci této hardcoreové ikony domácí scény těšit na její pokračování. TARTAR:OS mají řadu zkušeností s živým vystupováním, jejich show jsou nabitá energií a poctivou muzikou, kterou do lidí nalévají horem, dolem. O propagaci metalové muziky se snaží především pořádáním festivalu North-Eastern Open Air, na kterém dávají příležitost jak novým kapelám, tak ostříleným borcům. Svou práci a píli přetavila kapela v roce 2014 do vizuálně i hudebně povedeného CD s názvem Leave it All Behind.

Je libo trochu oddechu? Pak určitě nezklame opavská alternativně-rocková kapela PEŘÍ, jež láká na příjemnou kytarovou muziku, která se jen tak neoposlouchá. Své o tom vědí také návštěvníci loňského ročníku sádeckého festivalu, kteří již měli s kapelou tu čest. Čtveřice muzikantů do puntíku splnila, co se od ní očekávalo, když předvedla obrovský nadhled, pohodu a velmi příjemné vystoupení. Jinak tomu nebude v případě PEŘÍ ani letos, otázkou pouze zůstává, zda se pánové někdy dokopou k vydání své muziky na nějakém tom kotouči.

Thrash metal s českými texty? Proč ne, když se navíc jedná o kapelu, jejíž texty nejsou postaveny na výplodech choré mysli a hudební nápady nejsou také k zahození. Řeč je o novojičínských B.B.R., kteří ve své tvorbě od thrash metalu odskakují výrazněji také k hardcoreovým polohám. Kapela v roce 2012 vydala CD s názvem B.B.R., a od té doby na nějakou další nahrávku fanoušci čekají. V rodném městě každým rokem pořádá akci s názvem Chaos N.J. a stará se tak o to, aby ani v Novém Jičíně nebyla metalová muzika pohřbena. Není jistě od věci také sdělení, že se kapele podařilo prosadit na populární festival DeathNoise.

Absolutní neznámou pro většinu návštěvníků bude tvorba kapely FANTOM, která pochází z nedalekých Stěbořic. V jejím středu však vcelku logicky najdeme muzikanty, kteří jsou opavskému publiku dobře známí, jako například kytaristu Standu, jenž bavil fanoušky již během svého účinkování v kapelách MANIPUL, FROM ALL SIDES či KILLING WENDIGO. FANTOM nabídne návštěvníkům Sádekfestu zahraniční posilu, a sice polskou zpěvačku. Mužská část publika tak bude mít alespoň nač koukat, čímž ovšem rozhodně nechci shazovat umění ostatních členů kapely.

Sečteno a podtrženo, bude nač koukat, bude co jíst, bude co pít a bude to znít. Uvidíme se v sobotu 22.8.2015 v areálu obce Sádek u Velkých Heraltic.

Info o festivalu a vystupujících kapelách je možno najít zde:
http://bandzone.cz/fan/sadekfest
https://www.facebook.com/events/1618086011801194/

Reklama