Home Recenze Vyzj | Příchod Zeleného | 2013 | CD

Vyzj | Příchod Zeleného | 2013 | CD

0
Vyzj | Příchod Zeleného | 2013 | CD

album

Dostaly se mi k poslechu skladby od Tomáše Ševčíka, samořečeného Vyzj, jenž natočil svůj hudební počin, hřímající folk-metal z valašských hor.

Nenechte se zmást, název je skutečně celý, Příchod Zeleného. Co zeleného, už nechává autor na fantazii ostatních. Zabředl jsem do křesla a vyslechl si všechny skladby z uvedeného demo CD, které si můžete stáhnout zdarma po kliknutí na tlačítko, které nese příznačný název Koupit. Né za pět prstů, ale skutečně zdarma.

Když mně Tomáš, muzikant, jenž se zapsal za všechna obsazení hudebních nástrojů oslovil s žádostí o recenzi, zaplesal jsem. Metalové instrumentálky mám totiž rád. Otestoval jsem si nové bedny a nechal se unášet líbivými tóny orchestrálek.

Skladba Temná Noci mně však trošku zchladila. I když Tomáš psal, že skladby natáčel doma, zarazilo mne, jak moc syrově zněly kytary. I když to nevím, troufám si říct, že k nahrávání došlo stejným způsobem, jako jsem kdysi s kytaristou Ferrym nahrával skladby já, a to přímým píchnutím kytary do kompu. Pak to zní velmi neforemně, neuhlazeně, a chybí tomu ten správný “drajv”. Nicméně skladba jako celek na mne působila velmi pozitivně.

V dalších skladbách již byl zvuk kytary takový, jaký by jste očekávali. Nemá smysl se o tom rozepisovat. Ze skladeb je patrno, že Tom přesně věděl, co chce natočit a taky se mu to povedlo. Občas mi trochu v uších skřípěla zvuková koule, kdy bylo vše zahuhňané, ale naštěstí to bylo jen chvílemi.

Kde bych si takovou hudbu dokázal představit? Určitě při nějakých rytířských soubojích, jako zvuková kulisa při historických říkánkách, nezřídka bych to slyšel i u filmů jako je Narnie či 300: Bitva u Thermophylu a podobně. Hudba je totiž podmanivá a v podstatě sama o sobě už jakoby vyprávěla příběh.

Rozhodně mám z poslechu velmi pozitivní dojem. Všem můžu vřele doporučit poslech. Tom se sice všude omlouvá, že tam nejsou aspoň vokály, ale dle mého názoru je to možná i dobře. Možná by to vokály posunuly někam jinam, ale není na škodu, že to je bez nich. Já osobně se přikláním k těm, jenž se jim to líbí i bez nich.

Tomáš připravuje debutové CD. Mno. Jsem zvědav, jestli mi ho dá taky k recenzi. Byl bych rád. Jen doufám, že hudba půjde stále tímto směrem, protože něco takového u nás chybí.

A ještě na okraj: tohle demo CD sice nikde koupit nemůžete, lze jen stáhnout MP3, ale když budete mít cestu přes Vizovice, houkněte na Toma, a pozvěte ho na kalíšek :-)

PS: Dubová Tvář, od času 7:05 – 8:00 bych prosil na novém CD pěkně rozvést :-)

STÁHNOUT